Müze olarak işlevlendirilen tarihi yapılarda aydınlatma; Diyarbakır Dağ Kapı Burcu Sergi Salonu
Lightening historical buildings which have been functioned as museum; Exhibition Hall Dag Kapi Bastion in Diyarbakir
  1. Tez No: 233836
  2. Yazar: NAZLI KAMAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında; müze olarak işlev değişikliği getirilen tarihi yapılara zarar vermeden tarihi yapının ve içerisinde sergilenen nesnelerin uygun aydınlatması amaçlanmıştır. Çalışmanın teorik kısmında müze olarak işlevlendirilen tarihi yapılarda genel koruma ilkeleri ile müze ve sergi salonlarında aydınlatma kriterleri incelenmiştir. Uygulama kısmında ise sergi mekanı olarak işlev kazandırılmış Diyarbakır Dağ Kapı Burcu Sergi Salonu aydınlatma kapsamında irdelenmiştir. Bu kapsamda Diyarbakır Surlarının, Dağ Kapı Burcu Sergi Salonu'nun tanımlanması yapılarak teorik kısımda belirtilen kriterler doğrultusunda Diyarbakır Dağ Kapı Burcu Sergi Salonu'nun mevcut aydınlatması incelenmiştir. Bilgisayar programı ile simülasyonu hazırlanmıştır. Sergi salonu aydınlatması için üç farklı öneri sunulmuş ve bu öneriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study of bachelor's degree; without giving harm to the historical structures which are functionally changed as museums, historical structure and exhibited objects inside have been aimed to be lightened availably. General protection principles of historical structures which are functionally changed as museums have been researched with examples in the theoretical part of the study. Lightining criteria has been examined in museums and exhibition halls. And in the application part Diyarbakır Dağ Kapı Bastion Exhibition hall which is functionally used as Exhibition place has been examined in details. In this content; definition of Diyarbakır city walls and Dağkapı Bastion exhibition hall have been made according to the criteria explained in the theoretical part; the current lightening of Diyarbakır Dağ Kapı Bastion exhibition hall has been examined. Its simulation has been prepared by computer programmed.Three different suggestions have been presented for lightening of exhibition hall and these suggestions have been compared.