Müze olarak işlevlendirilen tarihi eserlerde aydınlatma
Illumination at the historical buildings which are functioned as museum
- Tez No: 127168
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER KÜÇÜKDOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmada; ülkemizdeki müze olarak işlevlendirilen tarihi eserlerin, çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde, çağdaş aydınlatma teknikleri ve ilkeleri kullanılarak ihtiyaca cevap verebilmesi, aynı zamanda esere etkili bir sunum kazandırılmasının yöntemleri araştırılmıştır. İncelenen örnekler ve yapılan araştırmalarla, müze olarak işlevlendirilen tarihi eserlerin aydınlatılması konusunda bilimsel ve estetik bir yaklaşım elde edilmeye çalışılmıştır. Daha önceki uygulamalardaki bilgisizlikler ve hatalar, araştırmalara göre mide edilmeye çalışılmıştır. Müzelerde kullanılan doğru ışık kaynaklarının seçilmesi, aydınlatmaya yönelik uluslararası standartların ve hesapların kullanılması; göz sağlığının korunmasını ve görsel algılamanın en iyi bir şekilde yapılmasını sağlar. Yapıtların korunarak ve doğru bir şekilde sergilenmesindeki en önemli faktörlerden biri, doğru yapılmış aydınlatmadır, diğer faktörler konu içerisinde anlatılacaktır. Ülkemizdeki müze olarak kullanılan binalar çoğunlukla tarihi eserlerdir. Ülkemizde yalnızca dini yapılar, halen eski fonksiyonlarına cevap verdikleri için (birkaç örnek dışında) müze olarak kullanılmamaktadırlar. Ülkemizde ve dünyada, genellikle saraylar, müze olarak işlevlendirilen tarihi eserlerdir. Bu yapılar kendi döneminin yapısını ve kültürünü, günümüze daha çok yansıttıkları için tercih edilmektedirler. Tarihi eserlerin mevcut yapısı müze olarak tasarlanmadığı ve kendi dönemindeki bilgiler doğrultusunda inşa edildiği için, müze olarak yeni bir fonksiyon kazandırdıklarında, günümüz aydınlatma bilgileri doğrultusunda aydınlatılması, çok kapsamlı bir çalışma gerektirmektedir. Bu kapsamlı çalışma; eserin tahrip olmaktan, yangından, güneşten, zararlı ışınımlardan, nemden, kuruluktan, tozdan ve çalınmaktan korunmasını içerdiği gibi, müzenin fonksiyonel ve estetik olmasını da Sonuç olarak bu çalışmada; tarihi eserlerin korunması ve çağdaş müzecilik anlayışı; aydınlatma konusu dahilinde yapılan bilimsel araştırmalar, standartlar ve örneklerle incelenmiştir. Eserlerin, yanlış aydınlatmadan doğan zararlardan korunmasını, bunun yanında eserin en iyi ve en doğru bir şekilde algılanmasını sağlayarak, esere etkili bir sunum kazandırma konusundaki, günümüzde uyulması gereken çağdaş aydınlatma tasarım ve teknikleri, çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ILLUMINATION AT THE HISTORICAL BUILDINGS WHICH ARE FUNCTIONED AS MUSEUM In this study, meet a need as using contemporary illumination techniques and principles of historical buildings in our country which are functioned as museum, within a circumference of contemporary museum design, and at the same time, the methods for gaining an effectual presentation were researched. As examining the samples and researches, a scientific and an esthetic approach about the illumination of historical buildings that are fuctioned as museum was tried to obtain. The mistakes and ignorance at previous applications was tried to be explained according to researches. The correct selection of light sources that are used at museums and using of international standarts and accounts related, illumination provide the best visual perception and protection of eye health. One of the most important factor at protection of buildings and exhibiting them at a correct form, is the illumination which is done correctly, other factors will be explained later within the subject. In our country, the buildings used as museums are mostly historical buildings. In our country, only religious buildings, except for a few samples, have been responding to their old functions, aren't used as museum. AHover the world and in our country, generally palaces are, historical buildings that are functioned as museums. These buildings are preferred because of, more reflection of structure and culture belonging to their own periods of time. Existing structure of historical buildings were not planned as museum and constructed through the information of their own periods of time, so that when they were gained new function as a museum, to illuminate with their new function through today's information about illumination requires more inclusive study. As this inclusive study, implies protection from destruction, fire, sunlight, harmful radiation, moisture, dryness, dust and being stolen, it also must provide being museum functional and esthetic. As a result, in this study ; the protection of historical buildings and understanding of contemporary museum design, were examined with scientific researches, standarts and samples done through illumination subject. As protection of historical buildings from harms of wrong illumination, in addition to this, and also the best and the most correct form of perception of building, contemporary illumination project and techniques that contemporary illumination project and techniques that must be abeyed today about gaining to building, an effectual presentation were tried to be bring out within an understanding of contemporary museum design. XI