Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı orman ağaç ve çalılarının mikrofungusları
Microfungi of Kastamonu Küre Mountain National Park forest trees and shrubs
- Tez No: 233851
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırma, Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı'nda 2004-2007 yılları arasında yapılmıştır. Alanda yapılan çalışmalar sonucunda, 62 farklı konukçu bitki üzerinde gelişen 210 tür mikrofungus tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan bu türlerin mantarlar alemindeki dağılımı şu şekildedir: Ascomycota ? 1 sınıf, 4 altsınıf, 12 ordo, 25 familya, 46 genus ve 62 tür; Basidiomycota ? 2 sınıf, 2 ordo, 5 familya, 6 genus ve 12 tür; Deuteromycota ? 2 sınıf, 5 ordo, 6 familya, 63 genus ve 136 tür. Bu araştırma sonucunda 14 genus ve 94 tür mikrofungus ülkemiz için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Quercus pubescens Willd. yapraklarında gelişen Hyalodictyum colchicum Woron. sadece tip örneğinden bilinen çok nadir monotipik genusa ait bir türdür ve bu tür dünyada ikinci kez tarafımızdan kaydedilmiştir. Crataegus monogyna Jacq. subsp. monogyna ve Crataegus pentagyna Waldst. & Kit. ex Willd. canlı yaprakları üzerinde bulunan Cylindrosporium crataeginum Erdogdu & Hüseyin türü ise ilk defa bilim dünyasına tanıtılmıştır. Mikrofunguslar açısından en zengin tohumlu familyaları Rosaceae (37 tür), Fagaceae (35 tür), Corylaceae (24 tür), Ulmaceae (14 tür) ve Salicaceae (14 tür) familyalarıdır. Diğer konukçu familya üyelerinde 1-11 arasında değişen mikrofungus türü bulunmaktadır. Mantarlar, bitkisel organizmalarla karşılıklı ilişkilerini konsorsiyumlar aracılığıyla kurarlar. Mantar-konukçu konsortif ilişkilerine bakıldığında nötr, pozitif, negatif ve antagonist ilişkiler karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Kastamonu Küre Mountain National Park between 2004 and 2007. As a result of the study in this area, 210 microfungi growth on 62 different host plants have been distinguished. It is determined that this species are belong to Ascomycota (1 class, 4 subclassis, 12 order, 25 families, 46 genera and 62 species), Basidiomycota (2 classis, 2 order, 5 families, 6 genera and 12 species) and Deuteromycota (2 classis, 5 order, 6 families, 63 genera and 136 species). In this study, 14 genera and 94 microfungi species have been identified as new records for Turkey. Hyalodictyum colchicum Woron., the member of monotypic genus Hyalodictyum, is reported from Turkey on Quercus pubescens Willd. This is only the second locality reported for this fungus. A new species, Cylindrosporium crataeginum Erdogdu & Hüseyin on living leaves of Crataegus monogyna Jacq. subsp. monogyna and Crataegus pentagyna Waldst. & Kit. ex Willd. was described from research area. With regard to microfungi, the richest families are Rosaceae (37 species), Fagaceae (35 species), Corylaceae (24 species), Ulmaceae (14 species) and Salicaceae (14 species). We have also distinguished microfungi which vary from 1 to 11 species on the other family members. The recorded microfungi revealed different consort relationships with their host plants. This consort relationships were positive, negative, nötr and antagonistic.