Bulanık regresyon ile tahmin ve bir uygulama
A forecast about fuzzy regression and a case
- Tez No: 233892
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aralarında sebep sonuç ilişkisi bulunan bir bağımlı nicel değişkenle, bir veya birden fazla bağımsız nicel değişken arasında ilişki biçimine regresyon, ilişki biçimini gösteren matematiksel ifadeye regresyon modeli denir. Bulanık regresyon, karar verme sürecinde hem nicel hem de nitel değişkenlerin dikkate alınmasına olanak sağlayan problemlerin çözümünde kullanılabilecek karar verme yöntemlerinden birisidir. Bulanık regresyon, sistem yapısındaki belirsizliğe bağlı olarak verilerin tamamının ya da bir kısmının bulanık olması veya sistem yapısının değişkenler arasında kesin ilişkiler tanımlanmasına imkan vermemesi gibi klasik regresyon uygulanmasının önerilmediği durumlarda kullanılan alternatif bir yöntemdir. Bu çalışmada klasik regresyon ve bulanık mantığın tipik bir uygulaması olan bulanık regresyon teorik olarak incelenmiş ve bu kapsamda Ankara'daki konut fiyatlarının tahminine yönelik modeller oluşturularak sonuçlar karar vericiye göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship based on a cause and effect relation between a dependant quantitative variable and one/or more independant quantitative variable is called regression, the mathematical expression that shows this relationship is called regression model. Fuzzy regression is one of the methods that can be used in solving the problems by providing facilities to consider both quantitative and qualitative variables in decision making process. Fuzzy regression is an alternative method which is used in some situations that are not suggested for classical regression implementations such as; all/or some of the datas? being fuzzy due to the ambiguous system structure or the system structure?s being unable to determine definite relations between variables. In this case, classical regression and fuzzy regression as a typical implementaion of a fuzzy logic are studied. In this scope, models are formed through forecast housing prices in Ankara and the results are evaluated due to the decision makers.