Bulanık regresyon ve bir uygulama
Fuzzy regression and a case
- Tez No: 263723
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Regresyon, bir açıklanan ve en az bir açıklayıcı değişkenden oluşan ve değişkenlerin aralarındaki sebep sonuç ilişkisi olan hipotezlerin sonuçları üzerine çalışan bir tahmin analizidir. Son zamanlarda bilim adamları ilişkilerdeki belirsizlikler ile ilgilenmişlerdir. Bulanık Mantığın Regresyon analizlerinde uygulanmaya başlamasıyla, bulanıklık terimi açıklayıcı ve açıklanan değişkenler arasındaki ilişkide bir yaklaşım olmuştur. Bulanık mantığın uygulandığı bir alan da Lojistik Regresyondur.Diğer gelişen ülkeler gibi Türkiye için de KOBİ'ler kalkınma açısından önemli rol oynamaktadır. Türkiye'deki faal işyerlerinin yaklaşık %99'u KOBİ ölçeğine giren işletmelerdir.Bu çalışmada ilk olarak regresyon kuramları kısaca açıklanacak, daha sonra KOBİ'lerin şirket profillerine göre son üç yılda devletin sağladığı hibe desteklerinden alıp almadığı araştırılacaktır. Araştırma boyunca veri setlerine Lojistik Regresyon, Bulanık Doğrusal Regresyon ve Bulanık Lojistik Regresyon analizleri uygulanacaktır. Bu çalışma için veri setleri bulanık olmayan bağımsız ve ikili bulanık bağımlı değişkene sahiptir.
Özet (Çeviri)
Regression is a method of estimation analysis uses the hypothesis on the relation between one explanatory and at least one response variables. Lately researchers are interested in the ambiguity of relationships. After the fuzzy logic applied to regression analysis, a different approach called fuzziness come through for the relationships. One of the fields that one can apply Fuzzy Logic is logistic regression.Similar to the other developing countries, in Turkey Small and Medium Enterprises (SMEs) play a great role for development. These Enterprises have the rate 99% of all active facilities in Turkey.In this study, firstly the regression theories are explained briefly and secondly Small and Mediun Enterprises (SMEs) are investigated about their profiles for the National Grants that they could or couldn?t have in last three years. During the investigation Logistic Regression, Fuzzy Linear Regression and Fuzzy Logistic Regression analysis are applied to a dataset. The dataset involves crisp input and fuzzy dischotomous response variables.