Boşluklu perdelerin modellenmesi
Modelling of shear walls with openings
  1. Tez No: 233893
  2. Yazar: MEHMET REŞAT DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mimari veya başka amaçlarla betonarme perdelerde boşluk açılması genel bir uygulamadır. Boşluklu perde duvarların dayanım ve rijitlik bakımından olumlu özelliklere sahip olmasının yanı sıra boşluksuz perde duvarlara göre daha sünek davrandığı bilinmektedir.Bu çalışmada, boşlukların perde üzerindeki etkileri ve boşluklu perdelerin yapısal davranışları üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, boşluklu perdelerin elastik analizini yapabilmek için uygulanabilecek hesap yöntemleri sunulmuştur. SAP2000 bilgisayar programı yardımıyla, boşluklu perdelerin efektif rijitliğine ve seçilen noktalardaki gerilmelerin değişimine bakılmıştır. Analizler aynı karakteristiklerde fakat farklı boşluk oranları ve kat sayısına sahip perdeler kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar çizelgeler ve grafikler yardımıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Openings due to architectural or any other reason in R/C shear walls are a common phenomenon. Besides having a good rigidity and strength performance, they are known to behave more ductile than shear wall without openings.In this study, effects of openings on shear walls and structural behavior of shear walls with openings are considered. In line with this purpose, the calculation method elastic analysis of shear walls with openings are presented. Effective rigidity and stress variations of shear wall with openings on selected points are observed by means of a computer program SAP2000. The investigations have been conducted on the shear walls with similar characteristics, but having different opening ratios and different number of the stories. The results obtained have been illustrated by means of tables and diagrams.