Betonarme kirişlerin çelik levhalar ile güçlendirilmesi
Strengthening of reinforced concrete beams with steel plates
- Tez No: 233894
- Danışmanlar: DR. BENGİ AYKAÇ, DR. SABAHATTİN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, çelik levhalar ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin eğilme altındaki davranışları deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışma, biri yalın, altısı güçlendirilmiş kiriş olmak üzere toplam yedi adet 1/1 ölçekli kiriş modeli ile gerçekleştirilmiştir. Deney elemanları iki noktalı tek düze yükler altında test edilmiştir. Çalışmada, çelik levha kalınlığının, yapıştırma yöntemi etkinliğinin ve yan yüz çelik levha kullanımının davranış üzerine etkileri ele alınmıştır. Deney sonuçları; dayanım, süneklik, enerji tüketimi ve rijitlik bakımından irdelenmiştir. Çalışma sonucunda, çelik levha kullanılarak güçlendirilen betonarme kirişlerin yeterli davranış sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Experiments for flexural strengthening of reinforced concrete beams using epoxy-bonded steel plates were carried out. Seven 1/1 scaled reinforced concrete beams including one reference and six strengthed beams were tested under two point monotonic loading. In this study, main parameters considered were plate thickhness, efficiency of bonding method and using side face steel plates. On basis of the experimental study, the performance of the specimens were evaluated as regards strength, ductility, energy dissipation and stiffness. At the end of the study, it was observed that satisfactory behaviors can be achived with using epoxy bonded steel plate for strengthening of reinforced concrete beams.