Metropoliten çevreye yayılım sürecinde mevzi imar planları ve plan değişikliklerinin kentsel mekan ve kentsel rant etkileri: Ankara Çayyolu örneği
Spatial and urban rent effects of partial plans and plan modifications on metropolitan sprawl: Cayyolu, Ankara case study
  1. Tez No: 233898
  2. Yazar: MÜNEVVER ÖZGE ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAL EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kentsel gelişme dinamikleri ile hızlı gelişim ivmesine sahip alanlar olan metropoliten alanlar içinde kalan yerleşmeler zaman içinde hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecine girmektedir. Yerleşimlerin arazi kullanım desenini ortaya koyan planlama politikaları bu süreci şekillendirmektedir. Bu değişim sürecinin içeriğini kavrayabilmek, süreci ve sonuçlarını kontrol altına alabilmek açısından oldukça önemlidir.Son yıllarda en fazla gelişme izlenimi gösteren metropoliten alanlar, arazi kullanımında değişkenliğin gözlendiği ve spekülatif yapılaşmanın yaygın olduğu alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Metropoliten kentsel gelişme alanları, arsa piyasasının şekillenmesinde etken olan aktörlerin beklentileri doğrultusunda bir eğilim göstermektedir. Yapılan plan değişikleri ve mevzi imar planları gibi parçacı uygulamalar ve plan dışı gelişmelerle bazen özel sektör bazen de kamu tarafından yaratılan spekülasyonlar sonucu özellikle son yıllarda, ?kentsel rant? kavramı karşımıza çıkmaktadır.Bu araştırma ile, Ankara metropoliten alanı güneybatı koridorunda yer alan, özellikle son zamanlarda önemli gelişme potansiyeli ile çevresine yayılarak spekülatif gelişme eğilimi gösteren Çayyolu yerleşimi ve çevresinin gelişim süreci irdelenerek, bu sürecin önemli araçlarından olan planlamanın kentsel gelişmedeki rolü, etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metropolitan areas which have a high growth rate due to urban dynamics undergo a fast transformation. This process is shaped by planning policies which designate the land use pattern. It is important to discuss the context of this transformation in order to control its consequences.In recent years, metropolitan areas which display the highest growth ratesare the areas where changes in land use patterns and speculative development have taken place. Metropolitan development follows the expectation and demand of the actors who are also effective in regulating the land market. Thus the concept of urban rent created by both the public and private sector, through partial plans and illegal implementations is frequently being mentioned in relation to metropolitan growth.The case study Çayyolu settlement and its environs is located in the South-west corridor of Ankara. It is a planned and prestigious neighborhood, but has recently fallen prey to speculative developments which has altered the original plan quite dramatically.This thesis aims to discuss the effects and role of planning in speculative development in metropolitan areas.