Gürgen yapraklı kayacık (Ostrya carpinifoli scop.) tohumlarında çimlenme kabiliyetinin artırılması
Increasing the ability of the germination rate of the seeds of gürgen yaprakli kayacik (Ostrya carpinifolia scop.)
  1. Tez No: 233897
  2. Yazar: HATİCE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada; Cide-Şehdağ orijinli Kayacık Gen Koruma Ormanından temin edilen tohumlara, farklı işlemlerin (Katlama, hormon çeşidi, hormon dozu, sıcak su) çimlenme yüzdesi üzerine etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada kullanılan Kayacık tohumlarının 1000 TA; 7,06 gr olarak tespit edilmiştir. Gen Koruma Ormanından 2006 ve 2007 yıllarında hasat edilmiş tohumlara; kontrol işlemi ile farklı hormon çeşidi, dozları ve sıcak suda bekletme işlemleri uygulanmış, her iki hasat yılında yapılan hormon uygulamalarında, sıcak su uygulaması ve kontrole göre daha yüksek çimlenme yüzdesi gözlenmiştir. Ayrıca, 2006 hasat yılı tohumlarıyla yapılan sıcak ve soğuk katlama işleminin, Kayacık tohumlarının çimlenmesi üzerinde katlanmamış tohumlara göre 3,5 kat daha olumlu etki yaptığı belirlenmiştir.2006 hasat yılı katlanmamış tohumlarda, hormon çeşidi ve farklı doz uygulaması faktörlerinin en uygun kombinasyonunu 800 ppm GA3 (% 78,200) uygulaması verirken, bu oran 2007 hasat yılı katlanmamış tohumlarda ise 800 ppm GA3 (% 58,200) bulunmuştur.2006 yılı hasadı tohumlarda katlama + GA3 uygulaması sonrası elde edilen çimlenme yüzdesi (%72,100) değerlerinin katlama işlemi uygulamadan sadece GA3 (% 78,200) muameleri ile de elde edilebildiği kanaatine varılmıştır.IAA, IBA, MCPA, IPA ve BAP hormonları tek tozları tohumlara uygulandığında çimlenme yüzdesi oldukça düşük kalırken, katlama + hormon uygulama kombinasyonu ile çimlenme oranı önemli ölçüde artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it is tried to prove the effects of the different processes (stratify the type of hormone, the dosage of the hormone, and hot water.) on the seeds of Kayacık Gene Protection Forest which has the origin of Cide-Şehdağ.The seeds of the Kayacık used in the survey are stabled to be 1000 TA, and 7,06gr. Different types of hormone and dosages, storage in hot water and controlling processes were applied to the seeds that had been harvested from the Kayacık Gene Protection Forest in 2006 and 2007; in both harvest year; the rate of germination average was higher in hormone processes than hot water and controlling processes. Furthermore, it was found out in 2006 harvest year that stratified seeds in hot or cold water increase the rate of the germination when compared the seeds that hadn?t been stratified.While the most suitable combination of the types of hormone and different dosage processes, was found out 800 ppm GA3 (78.200%) with the unstratified seeds of year 2006; this rate was found out 800 ppm GA3 (58.200%) with the unstratified seeds of year 2007.It was found out by the experiments which were done after stratification that applying 600 ppm GA (72.100%) provides the highest germination rate and process was followed by the application of 800 ppm GA3 (59.500 %).