Stokastik paralel montaj hattı dengeleme problemi için yeni modeller
New models for the stochastic parallel assembly line balancing problem
  1. Tez No: 233913
  2. Yazar: HAKAN ÇERÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezde, özdeş ya da birbirine benzer birden fazla hattın bulunduğu Stokastik Paralel MHD problemi, iki farklı amaç göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bu amaçlardan ilki (Tip I), verilen bir çevrim zamanı ve görevlerin tamamlanmama olasılığı için istasyon sayısının en küçüklenmesidir. Bu problemin çözümü için şans kısıtlı bir matematiksel model geliştirilmiş, değişken sayısının azaltılması yoluyla modelin çözüm etkinliğinin artırılması amacıyla Stokastik Paralel Montaj Hatları için bazı tanımlamalar (Kmin, Ei, Li) yapılmıştır. Bunun yanısıra, orta ve büyük boyutlu problemlerin çözümünde kullanılabilecek bir sezgisel metot da çalışma kapsamında geliştirilmiştir. İncelenen ikinci amaç (Tip II), görevlerin tamamlanmama maliyetinin en küçüklenmesidir. Bu problem için de yeni bir sezgisel metot geliştirilmiş, sezgiselin etkinliği test problemleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada Şans Kısıtlı Matematiksel modellerin çözümünde GAMS paket programı, sezgisellerin kodlanmasında ise Borland C++ Builder 6.0 programlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates stochastic parallel assembly line balancing problem involving balancing of more than one identical or similar line. The thesis aims at two primary goals. The first goal (Type I), is the minimization of the number of station for a pre-determined cycle time and task incompletion probability. For this problem, new chance-constraint mathematical models have been developed. By decreasing the number of variables for an improvement on solution efficiency of models, some definitions (Kmin, Ei, Li) have been introduced. Also, a heuristic has been developed for the solution of medium and large sized problems, and its performance has been analyzed with test problems. The second goal (Type II) is the minimization of task incompletion cost. Also, a new heuristic has been developed for this problem and its performance has been analyzed with test problems for this goal. In this study, chance-constrained mathematical models have been solved with GAMS mathematical programming package, and the heuristics have been coded with the C++ language using Borland C++ Builder 6.0 compiler.