Vermiküler grafitli dökme demirin işlenebilirliğinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation for the machinability of vermicular graphite cast iron
- Tez No: 233938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Vermiküler grafitli dökme demir (VGDD), üstün mukavemet özelliklerinden dolayı otomotiv endüstrisinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu malzemenin işlenmesi esnasında işlenebilirlik yönünden birçok problem mevcuttur. Bu çalışmada, VGDD'lerin daha kolay işlenebilmeleri için en uygun kesme parametreleri araştırılmıştır. Deney parametreleri ISO 3685'e uygun olarak seçilmiştir. Kesme parametrelerine bağlı olarak, talaş kaldırma sırasında oluşan kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Deneylerde 9 ?m kalınlığında CVD kimyasal buhar çökeltme metodu ile TiCN - Al2O3 - TiN kaplamalı, ISO K10 sınıfı uç geometrisinde kaplamalı sinterlenmiş karbür kesici uçlar kullanılmıştır. Deneylerde dört farklı kesme hızı (150, 170, 190 ve 210 m/min) ve üç farklı ilerleme miktarı (0,20, 0,25 ve 0,30 mm/rev) kullanılmıştır. Talaş derinliği 2 mm dir. Deneysel çalışmalarda işlenebilirlik kriterleri olan kesme kuvvetleri ile yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Kesme parametrelerinin kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkileri araştırılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda, en iyi yüzey pürüzlülüğü değerleri perlitik vermiküler grafitli dökme demirlerde ve en yüksek kesme hızlarında elde edilmiştir. Kesme kuvveti yönünden değerlendirildiğinde ise, en büyük kuvvet Ferritik+Perlitik vermiküler grafitli dökme demirde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vermicular graphite cast iron (VGDD), which is widely used in the automotive industry because of outstanding strenght properties. But, tere are many problem with regard to machinability of this metarial. In this study, optimum cutting parameters were studied in order to improve machinability of vermicular graphite cast iron. Experiment parameters which is appropriate for ISO 3685 was selected. Depend on the cutting parameters, cutting forces and surface roughness was measured during the machining of experimental samples. The sintered carbide cutting tools which are in ISO K10 grade and coated 9 ?m thickness with TiCN-Al2O3 - TiN by Chemical Vapor Deposition (CVD) method, used in experiments. The experiments was carried out by turning at the conditions of four different cutting speeds (150, 170, 190 and 210 m/min) and at the constant cutting depth (2,5mm) without using cutting fluids. In the experimental study, the cutting forces known as the criterian of machinability were measured with a dynamometer and analysed according to the measured surface roughness values. The effects of selected cutting parameters on the cutting forces and the surface roughness were investigated.The results showed that the best surface roughness get obtain Perlitic vermicular graphite iron with the highest cutting speed. With regard to cutting force, the highest cutting forces measured on Perlitic+Ferritic vermicular graphite iron.