Van Gölü ve gölü besleyen kaynaklarda ağır metal kirliliğinin araştırılması
Investigation of heavy metal pollution in Van Lake and the sources of Van Lake
- Tez No: 233939
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Ocak, Mart, Temmuz ve Ekim aylarında Van Gölüne akan nehirlerin 16 noktasından periyodik olarak numuneler alındı. ICP-OES (İndüktif Esleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektroskopi) cihazı kullanılarak numunelerdeki bakır, kurşun, demir, krom, kadmiyum, çinko ve mangan miktarları belirlendi. Deneysel sonuçlar bakır miktarlarının su kontrol yönetmeliğinde belirtilen değerin altında, kadmiyum, çinko ve mangan miktarları ise su kontrol yönetmeliğine göre I. ve II. kalitededir. Demir, mangan ve kurşun miktarları ise kabul edilebilir değerlerin üzerindedir.Bu sonuçlar kurşun içeren nehirlerin bazılarının madenlerin içerisinden veya üzerinden geçtiklerini gösterdi. Ayrıca yaz mevsimine ait ağır metal miktarları diğer mevsimlerinkinden daha fazladır. Bunun nedeni yazın nehirlerdeki suyun buharlaşmasının daha fazla olmasıdır. Sonuç olarak belirlenen ağır metal miktarları Fe>Mn >Pb>Cr>Zn>Cd olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, samples were periodically collected from the rivers of 16 points of flowing to Van Lake at January, March, July and October. Copper, lead, iron, chromium, cadmium, zinc and manganese were determined in the collected samples by using ICP-OES (Inductive coupled plasma ? optic emission spectroscopy). Experimental results showed that quantity of copper was lower than the limit value for the water quality control regulations cadmium, zinc and manganese according the which quantities were found as I. and II. quality. Quantities of lead, chromium and iron are above the limits.The results show that some of the rivers flowing in or over of some mines which are containing lead. In addition the were heavy metal quantities at the summer were found as higher than the other seasons because evaporation of water quantities is higher during summer days than days of the other seasons. As results the determined heavy metal values were found as Fe > Mn > Pb > Cr > Zn > Cd