Zeki modeller kullanılarak enerji projeksiyonu ve çevresel (sera) etkilerinin belirlenmesi ve ekonomik göstergelerle ilişkilendirilmesi
Determination of energy projection and environmental effect using artificial models and it?s relationship economical indicataors
  1. Tez No: 233941
  2. Yazar: H. ZAFER GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN, PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada enerji ve ekonomik göstergelere bağlı olarak sera gazı salınımlarının belirlenmesi amacıyla amprik bağıntılar türetilmesi için zeki modeller kullanılmıştır. Son yıllarda lineer olmayan problemlerde yüksek güvenirlikle yaklaşım sağlayan yapay sinir ağları (YSA) zeki model olarak kullanılmıştır. Elde edilen amprik bağıntılar kullanılarak sera gazı salınımlarının ileriye dönük projeksiyonlarının tahmin edilmesi sağlanmıştır. Ayrıca sera gazları salınımlarının azaltılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın çıktıları ile gelecekte yapılacak enerji planlarına yol gösterilecektir. Kyoto Protokolünün gereklerine yerine getirebilmek için Türkiye'nin enerji politikasında yapılması gereken revizyonlar ve enerji kaynaklarının kullanımının planlaması yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, global warming and its effects have become one of the most important themes in the world. Under the Kyoto Protocol, the EU has agreed to an 8% reduction in its greenhouse gas emissions by 2008-2012. The greenhouse gas emissions (GHGs: total GHG, CO2, CO, SO2, NO2, E (emissions of non-methane volatile organic compounds)) covered by the Protocol are weighted by their global warming potentials (GWPs) and aggregated to give total emissions in CO2 equivalents. The main subject in this study is to obtain equations by artificial neural network (ANN) approach to predict the GHGs of Turkey using sectoral energy consumption. The equations obtained are used to determine the future level of the GHG and take measures to control the share of sectors in total emission.