Bilgisayar destekli kayış kasnak mekanizması tasarımı
Designing of belt-pulley mechanism by aid of comfuter
- Tez No: 233947
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, TSE ve DIN standartlarına göre imal edilen kayış kasnak mekanizmalarının, kullanıcıdan alınan girdiler doğrultusunda, Düz, Dar V, Normal V tipinde ve Dişli kayış mekanizmalarının tasarımını yapan bir program hazırlanmıştır. Kayış kasnak mekanizmasının parametrik tasarımı AutoCAD ortamında VBA programlama diliyle oluşturulan program sayesinde gerçekleştirilmiştir. Kayış profili, giriş devri ve kayışın taşıdığı güce bağlı olarak, VBA programına aktarılan kayış profili seçim çizelgesinden otomatik olarak seçilmiştir. Standart kayış ve kasnak çizelgelerinden alınan boyutlar VBA ortamına Modüller içinde alt programlar oluşturularak eklenmiştir. Bu alt programlardan alınan boyutlar doğrultusunda kayış ve kasnak mekanizması, seçilen kayış profili, kasnak çizimlerinin 3B'lu katı model ve 2B'lu ölçülendirilmiş çizimleri AutoCAD ortamında çizimleri sağlanmıştır. Dar ve Normal V kayışları için bir kayışın aktarabileceği güç değerlerini veren çizelgeler Microsoft Excel sayfasına aktarılmıştır. Kayış sayısını hesaplamak için AutoCAD VBA ile Excel arasında veri alış verişi yapılarak, bir kayışın aktarabileceği güç değeri, kayış hızı ve kayış profiline göre seçiminin yapılması sağlanmıştır. Kayış profiline göre seçilen en küçük kasnak çapları standart olarak büyütülerek değişik tasarımlar aranmış ve kullanıcıya sunulmuştur. Tasarımlara ve eğitim-öğretim faaliyetlerine hizmet eden bir yapıya dönüştürülebilecek bir yapıda hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a program was prepared to design of Straight belt, Narrow V belt, Normal V and Triger belt by using directions and determined inputs of user, which is manifactured according to TSE and DIN standarts. The paremetric design of the belt-pulley mechanism has been made by VBA(Visual Basic for Application) in AutoCAD programme. Type of the belt can be selected on a list which is added to VBA depend on input cycle and power conveyable of the belt. The sizes which were taken from standard belt-pulley lists have been added to VBA by creating sub-programmes in Modules. The selected belt type and pulley can be drawn 3D and 2D in AutoCad with the taken sizes from the mentioned sub-programmes above. For the Narrow and Normal V belts, the conveyable power has been placed to Microsoft Excel Sheet. For the Narrow and Normal V belts, the conveyable power has been placed to Microsoft Excel Sheet. The minimum diameter of the pulleys which have been selected according to the belt types have been increased and searched various designings. Then All these studying have been performed for users. It is prepared in a structure which convertible structure serves designs and educational actions.