1,3-bis (4-piperidyl )propane molekülü ve 1,3-bis (4-pyridyl) propane molekülünün serbest ve metal (II) halide komplekslerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of 1,3-bis (4-piperidyl) propane molecule and the metal (ii) halide complexes and free of 1,3-bis (4-pyridyl) propane molecule
  1. Tez No: 233948
  2. Yazar: YUSUF ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TAHİR GÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, 1,3 bis(4-piperidil)propan, 1,3 bis(4-piridil)propan moleküllerinin titreşim frekansları ve geometrik parametreleri hesaplandı. Hesaplamalar Gaussian 03W ve GaussView programları kullanılarak HF ve DFT/ B3LYP, BLYP fonksiyonelleri, 6-311G(d,p) ve 6-31G(d) temel setler kullanılarak yapıldı. Hesaplanan titreşim frekansları ve geometrik parametreler deneysel değerler ile karşılaştırıldı.M(1,3-bis(4-piridil)propan)X2 (M: Hg ve Zn, X:Cl, Br ve I) ve Zn(4-asetilpiridin)2X2 (X:Cl, Br ve I) bileşikleri deneysel olarak elde edildi. Elde edilen bileşiklerin infrared spektrumları 400-4000 cm-1 bölgesinde ve Raman spektrumları 5-3500 cm-1 bölgesinde kaydedildi. Hazırlanan bu bileşiklerin C, N ve H elemental analiz sonuçları verildi. Serbest ligand molekülleri ile bileşik yapıdaki ligand molekülünün titreşim frekansları karşılaştırıldı. Bileşiklerin titreşim frekans değerlerinde serbest ligand frekanslarına göre kaymalar belirlendi. Bu kaymaların metale bağlı olarak değiştiği ve ligandın iç titresimleri ile M-N bağı titreşimleri arasındaki mekanik çiftlenimden kaynaklandığı anlaşıldı.M(1,3-bis(4-piridil)propan)X2 (M: Hg ve Zn, X:Cl, Br ve I) ve Zn(4-asetilpiridin)2X2 (X:Cl, Br ve I) bileşiklerinin titreşim frekansları ve geometrik parametreleri Gaussian 03W ve Gaussview 3.1 paket programları yardımıyla hesaplandı. Hesaplamalar DFT/B3LYP fonksiyonel, LANL2DZ ve SDD temel setler kullanılarak yapıldı. Teorik olarak hesaplanan titreşim frekansları ve geometrik parametreler X-ışınları verileri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the geometric parameters and the vibrational frequencies of 1,3 bis(4-piperidyl)propane, 1,3 bis(4-pyridyl)propane molecules are calculated by means of HF and DFT/ B3LYP, BLYP functionals and 6-311G(d,p) and 6-31 G(d) basis sets of Gaussian 03W and GaussView programs. Calculated vibrational frequencies and geometric parameters are compared with the experimental values of free ligands.M(1,3 -Bis(4-Pyridyl)Propane)X2 (M: Hg and Zn, X:Cl, Br and I) and Zn(4-Acetylpyridine)2X2 (X:Cl, Br and I) metal halogen compounds have been prepared. The infrared spectra of all compounds have been recorded between 400-4000 cm-1 region. Raman spectra of all compounds have been recorded between 5-3500 cm-1 region. The results of C, N and H analysis of all the compounds are given. The infrared spectra of the complexes and free ligands are compared. There are some shifts in the IR spectra of metal complexes due to the complex formation. These shifts are metal dependent and explained by the coupling of the internal modes of ligand molecules with the M-N vibration.The geometric parameters and vibrational frequencies of M(1,3-bis(4-pyridyl)propane)X2 (M: Hg ve Zn, X:Cl, Br ve I) ve Zn(4-acetylpyridine)2X2 (X:Cl, Br ve I) through DFT/ B3LYP functional and LANL2DZ and SDD basis sets of Gaussian 03W and Gaussview 3.1 package programs. Calculated vibrational frequencies and geometric parameters are compared with the experimental values of complexes.