Gaz altı kaynak yöntemi ile kaynatılan ferritik paslanmaz çeliklerde argon ve helyum gazlarının kaynak karakteristik üzerine etkisinin incelenmesi
The welding of ferritic stainless steel with gas under welding method and the evaluation of the effects of argon and helium gases on the characteristic of welding
  1. Tez No: 233950
  2. Yazar: DERVİŞ MEHMET YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, ferritik paslanmaz çeliklerden (AISI 430) hazırlanan numuneler saf Ar, He ve belirli oranlarda (%25 Ar-%75 He, %50 Ar-%50 He, %75 Ar- %25 He) karışım gazlar kullanılarak TIG ve MIG kaynak yöntemi ile kaynatılmıştır. Kaynağa uygun olarak ayarlanmış parametreler sabit kalırken sadece koruyucu gaz türü (Ar, He, %25 Ar-%75 He, %50 Ar-%50 He, %75 Ar- %25 He) değiştirilerek yapılan kaynaklı birleştirmelerden standartlara uygun yeteri kadar numune alınarak sertlik, çekme ve çentik-darbe testleri uygulanmış, ayrıca kaynaklı birleştirmelerin etkili mikroyapı fotoğrafları çekilerek incelenmiştir. Böylece, ferritik paslanmaz çeliklerin MIG ve TIG kaynağı ile kaynaklanabilirliğinin yanısıra koruyucu gaz olarak kullanılan Ar, He ve Ar?He karışım gazlarının kaynağa etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the examples prepared from ferritic stainless steel (AISI 430) by using mixed gases in specific rates (%25 Ar-%75 He, %50 Ar-%50 He, %75 Ar-%25 He) welded with TIG and MIG welding method. The parameters staying stable, from the welded combinations done by changing only the protective gas type (Ar, He, %25 Ar-%75 He, %50 Ar-%50 He, %75 Ar- %25 He), by taking enough samples suitable for the standards, the tests of hardness, tensile strength and charpy impact are applied, furthermore the effectivemicrostructure photos of welded combinations are taken and researched. By this way , the welding ability of stainless steel with MIG and TIG welds , moreover the effects of mixed gases Ar, He, Ar-He that are used as protective gases, to the welding are researched.