Toz altı ve MAGC kaynağında kaynak ağzı-nüfuziyet ilişkisinin incelenmesi ve ekonomik yönden kıyaslanması
The searching the relation between groove and weld penetration for submerged arc welding and MAGC and also compares them about economic
- Tez No: 243956
- Danışmanlar: PROF. NURULLAH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kaynak işlemi, bugünün teknolojisi ve endüstrisinde önemli bir yere sahiptir.Kaynakta, sadece verimlilik değil, aynı zamanda kaynak dikişi geometrisi de çok önemlidir. Örneğin bir kaynak dikişi uygun bir nüfuziyete sahip olmalıdır.Bu çalışmada Grade A tipi gemi levhaları tozaltı ve özlü tel kullanılarak gazaltı kaynak yöntemi ile kaynatılmıştır. Bu levhalar farklı kalınlıklarda kaynak ağzı açarak çeşitli akım şiddetlerinde kaynatılmıştır ve kaynak ağzının dikiş parametreleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.Seçilen kaynak yöntemlerinin kaynatılan gemi levhaların mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Birleştirilen parçalara mikrosertlik deneyleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda bu tür malzemelerin birleştirilmesinde kaynak yönteminin etkili olduğu ve kaynak esnasında malzemeye olan ısı girdisinin birleştirmenin sahip olduğu mukavemet değerlerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Welding process has a vital importance in todays technology and industry.in welding, not only the produetivity, but also the bead geometry, is also important; for example a bead must have adequate penetration.In this study, Grade A type ship plates were welded using submerged arc welding (SAW) and flux cored arc welding (FCAW) methods. Ship plates and different thickness has been welded with a groove at the different current levels and the effect of the groove has been studied on the bead parameters.The effects of selected welding methods on mechanical properties of welded ship plates were investigated. Microhardness measurements were performed. After the study, it is seen that welding methods has an influence on the mechanical properties of the weldments. Especially, it is observed that heat inputs during the welding effect on the strength values of the weldments.