Tahtaköprü barajı ve çevresi (İslahiye-Gaziantep) florası
The flora of Tahtaköprü dam and its environment
- Tez No: 233965
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ BEHÇET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma Tahtaköprü Barajı ve çevresi (İslahiye-Gaziantep) florası üzerine bir araştırmayı içermektedir. 2006 - 2008 yılları arasında gerçekleştirilen bu araştırmanın arazi çalışmaları ile 1746 bitki örneği toplandı. Alandan toplanan bitkilerin değerlendirilmesi sonucu; 76 familya ve 342 cins'e ait 490 tür, 126 alttür ve 82 varyete olmak üzere toplam 698 tür ve türaltı takson tespit edildi. 698 taksonun 3'ü Pteridophyta, 695'i Spermatophyta üyesidir. Spermatophyta üyelerinden 4'ü Gymnospermae ve 691'i Angiospermae üyesidir. Angiospermae üyelerinin 563'ü Dicotyledoneae ve 128'i Monocotyledoneae sınıflarına aittir. Belirlenen taksonlardan 74 takson C6 karesi için yeni kayıttır.Akdeniz fitocoğrafik bölgesinde yer alan çalışma alanında tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Akdeniz elementi 220, İran - Turan elementi 79, Avrupa-Sibirya elementi 35, Öksin elementi 4 ve çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 360'dır. Endemik takson sayısı 45 (% 6.45)'dir.İçerdikleri takson sayılarına göre alanda en büyük ilk 10 familya sırasıyla; Fabaceae 102 (% 14.61), Asteraceae 77 (% 11.03), Poaceae 72 (% 10.31), Brassicaceae 42 (% 6.01), Lamiaceae 38 (% 3.29), Caryophyllaceae 28 (% 4.01), Liliaceae 26 (% 3.72), Scrophulariaceae 25 (% 3.58), Boraginaceae 23 (% 3.29) ve Rubiaceae 21 (% 3.01)'dır.En çok takson içeren ilk 10 cins sırasıyla; Trifolium 28 (% 4.01), Vicia 13 (1.86), Anthemis 11 (% 1.58), Veronica 11 (% 1.58), Galium 11 (% 1.58), Astragallus 8 (% 1.15), Ranunculus 8 (% 1.15), Hypericum 8 (% 1.15), Bromus, 8 (% 1.15) ve Centaurea 8 (% 1.15)'dır.
Özet (Çeviri)
A result of the area investigations were carried out between the years of 2006 and 2008 and 1746 plant specimens were collected. As a result of the taxonomic investigation of these materials, 490 species, 126 subspecies and 82 varieties belonging to 342 genus and 76 families were determined. A total of 698 taxa have been collected from the area. Out of these 74 taxa are new records for C6 grid square.The phytogeographic regions elements are represented in the study area as follows: Mediterranean 220, Irano - Turanian 79, Euro - Siberian 35, Euxine 4 and unknown phytogeographic elements 360 Total 45 (6.45%) endemic species have been collected from the area. 3 species of the total 698 taxa belong to Pteridophyta division and 695 taxa belong to Spermatophyta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 4 and 691 taxa. 563 taxa of Angiospermae are included in Dicotyledoneae and 128 taxa are included in Monocotyledoneae.According to their taxa content, the greatest 10 families are ordered as follows: Fabaceae 102 (14.61%), Asteraceae 77 (11.03%), Poaceae 72 (10.31%), Brassicaceae 42 (6.01%), Lamiaceae 38 (3.29%), Caryophyllaceae 28 (4.01%), Liliaceae 26 (3.72%), Scrophulariaceae 25 (3.58%), Boraginaceae 23 (3.29%) and Rubiaceae 21 (3.01%).The greatest 10 genera are ordered as follows: Trifolium 28 (4.01%), Vicia 13 (1.86%), Anthemis 11 (1.58%), Veronica 11 (1.58%), Galium 11 (1.58%), Astragallus 8 (1.15%), Ranunculus 8 (1.15%), Hypericum 8 (1.15%), Bromus, 8 (1.15%) and Centaurea 8 (1.15%)