Nonparabolik enerji bantlı yarı iletken ince filmlerde boyuta göre kuantumlanmanın termo-elektromotor kuvvetine etkisi
Influence of size quantization on thermopower in non parabolic semiconductor thin films
  1. Tez No: 234000
  2. Yazar: SULHADDİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHŞELİ GULİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tez çalışmasında yarıiletken ince filmlerde termoelektromotor kuvveti incelenmiştir. Dejenere durumda yarı iletken malzemenin enerji bandının nonparabolik karakterinin termoelektromotor kuvvetine etkisi üzerinde durulmuştur. Bunun için iki bantlı yaklaşım durumunda elektromotor kuvveti için genel ifade bulunmuş ve bu ifadenin değişik asimptotları incelenerek termoelektromotor kuvvetinin yasak bölge enerji genliğine ve film kalınlığına bağlı davranışı araştırılmıştır. Enerjinin nonparabolik karakterinin artması ile elektromotor kuvvetinin arttığı görülmüştür. Ayrıca güçlü nonparabolik durumda elektromotor kuvvetinin film kalınlığına bağlı değişmesinin de parabolik durumla kıyasta daha güçlü karakterde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis the thermopower in semiconductor thin films have been investigated. It was studied the non parabolisity effect of energiy band on thermopower in degenerate state. Fort his work the general expression was found in two band approximation and was obtained from this expression that the thermopower is the function of thickness and energy band parametrs. It was also seen that, the thermopower increases when non parabolicity increases. Furtermore, in stronger non-parabolic case the dependence of thermopower on thickness of film becomes stronger in higher non parabolic case, comparison with the parabolic one.