Erzincan yöresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical investigation on macrofungi grown in Erzincan province
  1. Tez No: 234008
  2. Yazar: ALİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışma, 2006?2007 yıllarında Erzincan yöresinden toplanan makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan örneklerin doğal habitatlarında renkli resimleri çekilerek gerekli morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Myxomycetes, Ascomycetes ve Basidiomycetes sınıflarına ait 9 ordo ve 30 familya içinde dağılım gösteren toplam 196 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 72'si yenen, 99'u yenmeyen, 19'u zehirli ve 6'sının ise yenilebilirlik durumu bilinmemektedir.Diğer yandan bu çalışma ile 11 makrofungus taksonu ülkemiz biyoçeşitliliğine yeni kayıt olarak ilave edilmiştir. Bunlar; Leptopodia stevensii (Peck) Le Gal. (Helvellaceae), Conocybe peseudopilosella (Kühn.) Kühn. & Watl. (Bolbitiaceae), Coprinus echinosporus Bull., C. strossmayeri Schulzer, C. vosoustii Pilát, Psathyrella friesii Kits. v Wav. (Coprinaceae), Entoloma poliopus (Romagn.) Noordel. var. parvisporigerum Noordel. (Entolomataceae), Leccinum atrostipitatum A.H. Sm., Thiers & Watl. (Boletaceae), Russula cremeoavellanea Sing., R. dryadicola (Sing.) Fellner & Landa ve R. silvicola Schäeff. (Russulaceae)'dır
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi collected from Erzincan province between 2006 and 2007. The colour photographs of macrofungi in natural habitats were taken during field investigation. The morphological and ecological features and ethnofungal informations on macrogungi provided from local people were recorded. The macrofungi were taken to laboratory. According to the field and laboratory investigations and identifications, the macrofungi were classified as 196 taxa belonging to 30 families and 9 ordos in Myxomycetes, Ascomycetes and Basidiomycetes classis. The 72 of 196 taxa are determined to be edible, 99 of 196 are inedible, 19 of 196 are posionous and the edibility state of 6 taxa are unknown.In addition, 11 taxa are determined as new records for Turkish macrofungi biodıversity. The new records are; Leptopodia stevensii (Peck) Le Gal. (Helvellaceae), Conocybe peseudopilosella (Kühn.ex) Kühn. & Watl. (Bolbitiaceae), Coprinus echinosporus Bull., C. strossmayeri Schulzer, C. vosoustii Pilát, Psathyrella friesii Kits. v Wav. (Coprinaceae), Entoloma poliopus (Romagn.) Noordel. var. parvisporigerum Noordel. (Entolomataceae), Leccinum atrostipitatum A.H. Sm., Thiers & Watl. (Boletaceae), Russula cremeoavellanea Sing., R. dryadicola (Sing.) Fellner & Landa and R. silvicola Schäeff. (Russulaceae).