Serbest ve immobilize Gibberella fujikuroi fungusu kullanılarak ekstraktif fermentasyonla gibberellik asit üretimi
Extractive fermentation of gibberellic acid production by free and immobilized Gibberella fujikuroi fungi
  1. Tez No: 234038
  2. Yazar: MÜGE GÖKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada serbest ve immobilize Gibberella fujikuroi fungusu kullanılarak ekstraktif fermentasyonla gibberellik asit üretimi yapılmıştır. İlk olarak, serbest Gibberella fujikuroi fungusu kullanılarak fermentasyon süresinin ve substrat derişiminin gibberellik asit üretimine etkisi incelenmiştir. Daha sonra, ekstraktif fermentasyonla gibberellik asit üretimi çalışılmıştır. Ekstraktif fermentasyon deneylerinde oktanol ve Alamin 336 organik faz olarak kullanılmıştır. Bu çözücülerin mikroorganizma üzerine yaptıkları toksik etki; seyreltici olarak oleil alkol kullanılarak fermentasyon ortamına mısır yağı ilave edilerek ve immobilize Gibberella fujikuroi fungusu kullanılarak önlemeye çalışılmıştır. Alamin 336'nın oleil alkoldeki % 15 (v/v)'luk çözeltisi en uygun organik faz olarak saptanmıştır. En yüksek gibberellik asit derişimi (158,9 mg/L) immobilize mikroorganizma kullanıldığında ve % 5 (v/v) mısır yağı içeren fermentasyon ortamında, hava beslemeli koşullarda bulunmuştur. Gibberellik asit derişiminin kontrole göre 2,6 kat arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, extractive gibberellic acid production was investigated using free and immobilized Gibberella fujikuroi fungi. Firstly, the effect of fermentation time and substrat concentration on gibberellic acid production using Gibberella fujikuroi fungi were examined. Then, extractive gibberellic acid production was investigated. Octanol and Alamine 336 were used as organic phase in the extractive fermentation experiments. Solvent toxicity was tried to prevent by using oleyl alcohol as diluent and adding corn oil and immobilized Gibberella fujikuroi fungi to the fermentation medium. Optimum organic phase concentration was obtained as %15 (v/v) Alamine 336 in oleyl alcohol. The highest gibberellic acid concentration (158.9 mg/L) was obtained using immobilized microorganism and adding of 5 % corn oil to the fermentation media and with air feeding conditions. Gibberellic acid concentration was increased 2.6 times with respect to the control .