Fonksiyonel derecelendirilmiş bir silindirde malzeme özelliklerinin ısıl gerilme dağılımına etkisinin parametrik incelenmesi
Parametric analysis of the effect of material properties on the thermal stress distribution in a functionally graded cylinder
  1. Tez No: 234037
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, Tresca akma şartı ve birleşik akış kuralından faydalanarak, iki ucu sabit, içinde üniform ısı üretimi olan fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeden (FDM) yapılan içi dolu bir silindirin elastik-plastik deformasyonu, yarıçap boyunca değişen malzeme özelliklerinden akma dayanımı, elastisite modülü, ısıl iletkenlik katsayısı ve ısıl genleşme katsayısı dikkate alınarak incelenmiştir. Poisson oranı ise sabit alınmıştır. Fonksiyonel derecelendirilmiş silindiri oluşturan malzemelerin elastik-mükemmel plastik malzeme olduğu varsayılmıştır. Bu fonksiyonel derecelendirilmiş silindirdeki gerilme, gerinim ve deplasman dağılımları analitik metodlarla bulunmuş, analitik metodlarla bulunması mümkün olmayan plastik bölge yarıçapları ise Mathematica 5.2 yardımıyla sayısal iterasyonlarla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on Tresca?s yield condition and its associated flow rule, the elastic-plastic deformation of a solid cylinder with fixed ends made of functionally graded material (FGM) with uniform internal heat generation is investigated by taking into consideration the material parameters which are yield strength, modulus of elasticity, coefficient of thermal conduction and thermal expansion, all variable along the radius. Poisson ratio is taken as constant. The materials which compose the functionally graded cylinder are assumed to be elastic-perfectly plastic materials. The distributions of stress, strain and displacement in this functionally graded cylinder are found out analitically, however plastic region radii which can not be found out analitically are calculated by numerical iterations by means of Mathematica 5.2.