Koruyucu bakım planlaması ve bir sanayi işletmesinde uygulamanın incelenmesi (2 cilt)
Preventive maintenance planning and application in an industrial corporation
- Tez No: 23404
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET KORUYUCU BAKIM PLANLAMASI VE BÎR SANAYİİ İŞLETMESİNDE UYGULAMA Tez danışmanı : Prof. Dr. Hüseyin özgen Hazırlayan : Mustafa ALÎŞAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI, MASTER TEZİ Koruyucu bakım planlaması ile çağdaş bir bakım yönetimi oluşturulması, ülkemiz endüstri işletmelerinin çözmek zorunda olduğu problemlerden biridir. Koruyucu bakım planlaması konusunda gelişmiş ülkelerdeki gelişmeleri yansıtabilmek, kuramsal bilgilerin Türkiye'deki endüstriyel işletmelerde uygulanabilirliğini gösterebilmek için, koruyucu bakım planlaması ve bir sanayi işletmesinde uygulama tez konusu olarak seçilmiştir. Bu tezde; bakım planlaması ve bakım sistemi ile koruyucu bakımın yönetim aracı olarak kullanılması, bakım planlaması ile ilgili konular sistematik olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bakım planlaması konusunda başarılı olan bir sanayii işletmesinin uygulamaları incelenmiş ve sonuçları irdelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın kavramsal yapısı, izlenen yöntem, araştırmanın yapısı ve organizasyonu ortaya konulmuştur. İkinci bölümde: Bakım ve bakım sistemine ilişkin ön bilgiler yer almaktadır. Bunlar içerisinde; bakım planlaması konusunda teorik bilgiler, etkin ve çağdaş bir bakım yönetiminin prensipleri ve stratejileri, bakım planlamasının genel kavramları, bakım fonksiyonunun amaçları ve bakım kategorileri sayılabilir. Üçüncü bölümde, çağdaş bir bakım planlama sisteminin geliştirilmesine temel oluşturulması amacıyla; planlama konusunda teorik bilgiler, bakım planlaması için gerekli öngörüler, bakım planlamasının genel kavramları konusunda sistematik bilgiler verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, öncelikle uygulama konusu olarak incelenen işletmenin ürün, üretim aşamaları ve üniteleri, organizasyon yapısı ve bakım bölünün diğer bölümlerle ilişkileri, bakım yönetimi yapısı ve bakım sistemi açıklanmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde, işletmede uygulanan koruyucu bakım sistemi bir bütün olarak incelenmektedir. İşletmede uygulanan koruyucu bakım sistemi sistematik olarak modern üretim teknikleri, ekipman ve metodları kullanılarak yapılması konusu ayrıntılarıyla açıklanmıştır. İlave olarak, koruyucu bakım planlama yönetim sistemi konusunda bilgisayara dayalı ampirik bir uygulama ele alınmaktadır. Bilgisayar çıktıları analiz edilip yorumlanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Altıncı bölüm ise, sonuç bölümüdür. Bu bölümde, uygulanan sistemin avantaj ve dezavantajları, sayılar ve grafiklere dayalı açıklanmış, eksikler incelenmiş, bu eksikler ve dezavantajlar hakkında öneriler geliştirilmiştir. Belirlenen bakım politikaları ile ilgili araştırma alanları tartışılmış, koruyucu bakım uygulamasının başarısının göstergesi olarak istatistiksel tablo ve grafikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREVENTIVE MAINTENANCE PLANNING AND APPLICATION IN AN INDUSTRAL CORPORATION Supervisor : Prof. Dr. Hüseyin ÖZGEN Prepared by : Mustafa ALÎŞAR ÇUKUROVA UNIVERSITY INSTITUTE OP SOCIAL SCIENCES DEPARTMENT OF BUSINESS ; Ms. THESIS The objective of this study is to be able to demonstrate the applicability of the theoretical knowledge in the Turkey's industrial corporations, considering the improvements of the developed countries. We shall deal with the topics which systematically are to be surveyed thoroughly prior to establishing a maintenance organization in our cases. In the first stage of the study; the activities and organization characteristics of preventive maintenance planning are examined within the frame of modern maintenance systems. In addition, conceptual structure, goals, material, and method of this study are examined.In second stage of study; planning and maintenance planning are investigated. Planning is also an essential instrument for maintenance, including organization, suitable inspection, servicing, and repair procedures. The term 'planned maintenance' is examined. In the third stage ; a survey of cement and production stages is conducted. In this study, also, organizational structure and relationship between maintenance and other departments are explained. In the fourth stage of survey ; preventive maintenance system of Adana cement factory as a whole has been investigated. In this investigation, this successful system has been developed with which periodic inspections and maintenance work can be carried out in a simple manner with computer assistance and which helps to achieve better solutions to the problems and aims of plant maintenance. The policies for the preventive maintenance department is clearly and precisely drawn up, objectives and the strategies of maintenance will be defined. At the final stages of survey, results of the investigated maintenance system and recommedations have been held. Further thoughts on the topic of this thesis are includes in 'Computer Aided Maintenance Management* and the attidues of top management towards this topic is very important as a result of conclusion.Finally, recommendations for the implementations of selected maintenance policies are made and further research areas are discussed. The results obtained through numerous implementations of Adana Cement Maintenance system are argued.