Adana ilinde sözleşmeli üretim uygulamaları sorunlar ve çözüm yolları
  1. Tez No: 23403
  2. Yazar: YÜCEL DİKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
II ÖZ Bu araştırma, Adana ili ve ilçelerinde bitkisel üretimde yapılan sözleşmeli üretim uygulamalarını, sorunlarını ve çözüm yollarını ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, 1991 yılında 5' i özel, l'i kamu kuruluşu olmak üzere toplam 6 firma, 139 işletme ile 20110 da lık arazide sözleşmeli üretim yapmıştır. Sözleşmeli üretimde kaliteli ve sertifikalı tohumluk almak amacıyla değişik üretim tekniği uygulanmakta, bunun sonucunda da dekara alınan verim miktarı (Soya dışında) daha az olmaktadır. Buna karşın uygulanan yüksek fiyat neticesinde, üreticiler normal (sözleşmesiz) üretime göre daha fazla gelir elde edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research has been planned to investigate the agricultural production methods which are based ona contract., their problems and the solutions to these problems, in Adana and her provinces. According to the results of the research, 6 firms-5 belonging to the private sector, 1 to a peoples co-operative-applied the method in 139 places, totally on 201 10 da field, in 1991. In the contract based method, a different production approach has been applied to obtain high-quality and certified seeds, and in turn, a relatively low yield per da lexduding soy). On the contrary, as a result of a high-price scheme, the producers have been obtaining more income compared to the normal (not based on a contract) method.