Düşük enerjili serbest ağırlık düşme test düzeneği tasarım ve imalatı, düşük enerji seviyelerinde darbe testi yapılması
Design and construction of a low-energy gravity drop hammer and testing of low-energy impacts
- Tez No: 234050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. SELİM TÜRKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez düşük enerjili bir serbest düşme test düzeneğinin tasarım ve imalatını, kurulan bu düzenekte yapılan düşük enerji seviyelerinde darbe testine ait örnekleri içermektedir. İmalat, Gazi Üniversitesitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümüne ait Mekanik ve Mukavemet Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca metallere şekil vermekte kullanılan makinalar ayrıntılı olarak incelenmiş, çekiçlerin çeşitleri ve genel tasarım esasları sunulmuştur. Yapılan bu incelemelerin ışığı altında; serbest düşme test düzeneğinin, metallere şekil verme amacıyla kullanılan makinalar arasında en basit ve en ucuzu olduğuna karar verilmiştir. İmal edilen bu serbet düşme test düzeneğinin ana parçalarını; iki adet kızak direği, bir adet örs, bir adet koç, bir adet hız ölçüm sistemi ve bir adet serbest bırakma mekanizması oluşturmaktadır. Test düzeneğinin düşme yüksekliği yaklaşık olarak 4 ? 4,5 metredir ve elde edilecek maksimum hız yaklaşık olarak 8 m/s olmaktadır. Bu yükseklikten bırakılacak olan 7 kg'lık bir koç, 190 J çarpışma enerjisi oluşturmaktadır. Ayrıca bu test düzeneği sayesinde, düşük enerji seviyelerindeki çarpışma testleri dışında, yüksek hızda talaşsız çubuk kesme, sac çekme ve şişirme gibi diğer metallere şekil verme işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis presents the design and construction of low-energy gravity drop hammer and results of sample tests conducted at low energy levels. The testing mechanism is manufacturing and assembled in Mechanics Laboratory of Mechanical Engineering Department at Gazi University. In this thesis metal forming machines are surveyed in detail, classification and design criterias of hammers are presented. It is found that, the gravity drop hammer is the simplest and cheapest device for performing metal forming processes at low impact speeds. The constructed gravity drop hammer consists of mainly two guides, a bottom anvil, a ram, an accelerometer and a quick release mechanism. The drop height of the hammer is approximate 4 ? 4,5 m. The maximum available impact speed of the ram is about 8 m/s. Also the work capacity of the hammer is about 190 J for the 7kg-ram. Otherwise, Most of the metal forming operations such as bar cropping, sheet metal operations can be performed by using the the hammer.