Dikdörtgensel tasarımlar
Rectangular designs
- Tez No: 234049
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kombinatoryel tasarım teorisi çeşitli özelliklere sahip alt setlerin bir ailesini çalışır. t-tasarımları kombinatoryel tasarımlar sınıfına girer ve tasarım teorisinin en önemli yapılarıdır. Bu tasarımlar istatistiksel deneylerde yapı maliyetini minimum yapmada kullanılır. Dengeli tamamlanmamış blok (BIB) tasarımları, t-tasarımlarının özel bir sınıfıdır. Dengeli tamamlanmamış blok tasarımı t=2 olan bir t-tasarımdır. Kısmi dengeli tamamlanmamış blok (PBIB) tasarımı, dengeli tamamlanmamış blok tasarımlarının özel bir durumudur. Dikdörtgensel tasarımlar, sırasıyla her bir işlem aynı satırdaki diğer (n-1) işlemle birinci birlikteliği, aynı sütundaki diğer (m-1) işlemle ikinci birlikteliği ve arta kalan (n-1)(m-1) işlemle de üçüncü birlikteliği oluşturacak şekilde bir dikdörtgende düzenlenen işlemin dikdörtgensel birliktelik şemasını temel alan üç sınıflı PBIB tasarımıdır.
Özet (Çeviri)
Combinatorial design theory is the study of families of subsets with various prescribed regularity properties. t designs, which are the most important structures of the design theory, are classified into the combinatorial designs. These designs play a vital role in reducing the structural expenses of the statistical experiments. Balanced incomplete block (BIB) designs are the special part of the t designs. Balanced incomplete block desings are t designs with t=2. Partially balanced incomplete block (PBIB) designs are special cases of BIB designs. Rectangular designs are 3-associate PBIB designs based on a rectangular association scheme of treatments arranged in an rectangle such that, with respect to each treatment, the first associates are the other n-1 treatments of the same row, the second associates are the other m-1 treatments of the same column and the remaining (m-1)(n-1) treatments are the third associates.