Sürtünme karıştırma yöntemi ile alüminyum yüzeylerin sert tabaka ile kaplanması
Hard layer coating of aluminium surfaces by friction stir method
- Tez No: 234056
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada yeni bir birleştirme yöntemi olan sürtünme karıştırma kaynak yönteminin Al-alaşımı levhaların yüzeyinde sert tabaka oluşturabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla 5 mm kalınlığında 7000 serisi Al-alaşımının yüzeyine 500, 710 ve 1000 devir/dakika dönme hızlarında ve 15, 20 ve 30 mm/dakika ilerleme hızlarında düz pimsiz uç ile 0,1 mm batma derinliğinde ve pimin 2o eğim yapması ile sürtünme karıştırma ile SiC parçacıkları Al yüzeye kaplanmıştır.Kaplanmış yüzeyin metalografik incelemesi yapılarak SiC parçacıklarının yüzeye dağılım ve kaplanma özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kaplama tabakasının mikro sertlikleri ölçülerek sürtünme karıştırma kaplama parametrelerinin kaplanabilirliğe etkisi araştırılmıştır.Bu çalışma ile sürtünme karıştırma kaynak tekniğinin kaplama tekniği olarak da yüzeylerin kaplanmasında kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of formation on Al alloy sheet by using, a new joining process, which is has been investigated. For this aim, SiC particules were coated to 7000 series Al-alloy surface by using friction stir with 2° slope and 500, 700 and 1000 rpm and 15, 20 and 30 mm/min feeding rate by using a stirer with 0,1 mm deep. SiC particules dispersion on the surface and coating properties were examined by metallographic examination. In addition, the effect of coating parameters on the coatability were investigated by using microhardness measuring on coated layer. The above results have shown that friction stir technique can be use for surface coating.