N-pentylamine molekülünün yapısının ve titreşimsel spektrumunun teorik olarak incelenmesi
Theoretical invertigation of the structure and vibrational spectra of N-pentylamine molecule
- Tez No: 234055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, N-Pentylamine molekülünün geometrik parametreleri ve titreşim frekansları Gaussian 03 programıyla, Hartree-Fock (HF) teorisi, Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi'nde (DTF) B3LYP ve BLYP fonksiyonelleri kullanılarak hesaplandı. Bu hesaplamalarda 6-31G(d) baz seti kullanıldı. Bu titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılarak frekanslara ait infrared şiddertleri belirlendi. Teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar birbiriyle karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Bu grafikler yardımı ile hesaplama metotları arasında karşılaştırmalar yapıldı. HF metodu ile yapılan frekans hesaplamaların daha iyi sonuç verdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the geometrical parameters and vibrational frequences of N-pentylamine molecule were theoretically calculated by using Gaussian 03 programme, Hartree-Fock (HF) theory, B3LYP and BLYP functionals of the Density Functional Theory (DFT) theory. 6-31 basis set was used in these calculations. Through the assignment of these frequencies, the infrared intensities were determinated. The correlation graphs were illuistrated by comparing the theoretically calculated frequencies with the experimental frequencies. Some comparisons among the calculation methods were made by means of these graphs. It is observed that the frequency calculations by the HF method give better results.