Endüstri ürünleri tasarımında heyecan faktörünün disipline katkılarının incelenmesi
Analising contributions of emotion factor in industrial design discipline
  1. Tez No: 234087
  2. Yazar: RENK DİMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HIZIR TENGÜZ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan yasamının basitçe yol ayrımlarında seçimler yaparak geçtigi söylenebilir. Buseçimleri yaparken ona yardımcı olan en büyük etken o sırada yasadıgıheyecanlardır. Çünkü olumlu heyecanların insanları uyarana dogru yönlendirmek veolumsuzların uyarandan uzaklastırmak gibi bir etkileri bulunmaktadır. İlerleyenteknoloji ve küresellesen dünya artık tüketim nesnelerini nitelik, fiyat ve teknikaçıdan birbirlerinden farklılasmaları için yetersiz bırakmaktadır. Dolayısıyla tasarımnesnelerinin de pazarda öne çıkmak için olumlu heyecanlar uyandırmalarıgerekmektedir. Disiplinde son yıllarda bu konu ile ilgili çesitli incelemeler yapılmısve farklı bilim adamları tarafından farklı görüsler ortaya konulmustur. Bu çalısmada,heyecanların endüstri ürünleri tasarımı disipline yaptıgı katkılar ve bu konu ile ilgiliyapılan çalısmalar incelenmistir.
Özet (Çeviri)
It could be deemed that the human life is shaped by the choices made before thesimple part ways. The emotion felt at the time of the choices is the major factor thatassists a human being during these choices. Forasmuch as the positive emotions haveeffect such as directing the persons to the stimulant and the negative emotions haveeffect such as dislodging the persons from the stimulant. In the recent years; thedeveloping technology and the globalized world makes inadequate the consumptionobjects to present differences regarding character, price and technical specifications.Therefore the design products have to evoke emotions to be distinguished among themarket. Within the recent years, various researchers have been made among thediscipline regarding this issue and different ideas were presented by differentscientists. In this study, the contributions made by the emotions to the industrialdesign discipline and the researches made regarding this issue were evaluated.