Teknopark ortak kullanım mekanlarında iç mekan tasarım kriterlerinin belirlenmesi ve Kocaeli Üniversitesi teknoparkı için bir öneri çalışması
Defining the interior design criterias in common spaces in technopark structures and a concept project for Kocaeli University technopark
- Tez No: 234101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM TUNCEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Teknoparklar üniversite ve sanayi işbirliğinin oluşturduğu önemli bir güç birliğidir. Tüm dünyada teknoparklarla alınan sonuçlar göz önüne alındığında Türkiye açısından sağlayacağı yararlar ortadadır.Bilim ve teknoloji üretiminde yüksek uzmanlık gerektiren çalışmaların gerçekleştirildiği teknopark, aynı zamanda içinde günün büyük bir bölümünün çalışılarak geçirildiği yaşam birimleridir. Ancak bu yoğunlaşma tek boyutlu bir çalışma süreci değildir. Çünkü her şeyden önce içinde yaratıcı düşünceyi barındırmaktadır. Bu durum tasarımcı açısından kullanıcılara farklı bir yaklaşım açısı getirmektedir. Bu yaklaşım, gözlemlenen halihazırdaki örnekler göz önüne alınarak bazı temel prensipler çerçevesinden hareket edilerek gerçekleştirilmelidir.Tez 7 bölümden oluşmaktadır. 2. 3. ve 4. bölüm, 5. bölümde ortaya konan kriterler için hazırlayıcı ve kavramları toplayıcı bir içeriğe sahiptir. 6. Bölümde bu prensipler bir tasarım önerisine dönüştürülmüş ve 7. bölüm olan sonuç ile bu öneriler ana hatları ile belirtilmiştir.2. bölüm de tarih boyu birbirinden ayrı gelişen bilim ve teknoloji kavramlarına değinilerek açıklamalar yapılmıştır. Çağımızda bir araya gelebilmiş bu iki gücün küreselleşmeye nasıl yol açtığı ve ondan nasıl etkilendiği, ülkeler açısından artık ayakta kalmanın bir ön koşulu haline bilim ve teknoloji yönetiminin bir devlet politikası haline dönüştürüldüğü anlatılmaktadır.3. bölümde üniversite-sanayi işbirliği tanımlanmakta; bu birlikteliğin oluşturduğu teknoparkın gücü ve etkinliği anlatılarak dünyada ortaya çıkan biçimleri ile teknoparkların bir sınıflandırılması verilmekte, kuruluş modelleri ve kurucu şirketin katılımcıları açısından sağladığı faydalar maddelendirilmektedir.4. bölümde Türkiye'deki teknoparklar hakkında bazı bilgiler ve verilmekte ve özellikle ortak kullanılan iç mekanları fotoğraflarla anlatılarak irdelenmektedir. Dünyadaki örnekler hakkında kısa bilgiler verilmektedir.5. bölümde teknoparklarla ilgili belirlenen bazı kriterler açıklanmaktadır. Ortak mekanlar olan giriş holü, konferans salonu, kafe, yemek salonları, sıhhi alanlar ve ortak mutfak alanları üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.6. bölümde KOU teknoparkı hakkında idari bilgiler ortaya konmakta teknoparkın şu anda kullanmakta olduğu binadaki mekan düzeni fotoğraflarla gösterilerek yeni öneri ortaya konmaktadır.7. ve son bölümde yapılan çalışma ile ilgili olarak bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technoparks are the efficient unity of the coorperation formed by the universities and the industry. Technoparks have produced good results in all over the world. These good results will create good examples for Turkiye as well. Technoparks are the places where advanced science and technology are developed. The people, who work for science and technology, spend many hours in the same place beyond the working hours. Technopark design should be inspired from existing technopark examples the basic design principles of the technoparks should be taken into account.This thesis consists of 7 chapters. The chapters of number 2, 3 and 4 has certain prepatory information for the chapter 5. In the chapter 6 all the information have focused on the design proposal and in the last chapter design proposals are discussed as a result. In chapter 2, science and technology have been examined in a historical perspective, social and political results of today have been explained.In the 3rd chapter, basic information about technoparks and university-industry cooperation have been examined. The selected examples from all over the world technoparks have been introduced and some basic information has been given.In 4rd chapter, technoparks of Turkiye have been introduced and some information are given.In 5th chapter, some basic design criterias have been given and discussed.In the chapter 6, as a case study, Kocaeli university technopark has been explained in detail and a proposal have been given.In the 7 th and the last chapter, an discussion has been made on the subject.