Tasarım yönetimi ve tasarımdaki yeri
Design management and position in designing
- Tez No: 234102
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ EREN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mimarlık meslegi, tarihsel süreç içinde birçok degisim gösterdi. Yapı ustası mimar;tasarım, uygulama, mühendislik ve sehircilik baglamında tek basına sistemi kuruphayata geçirirken, sistemin bütününü tasarlamakta idi. Bu alanda Mimar Sinanverilebilecek en iyi örneklerdendir.Ancak süreç içerisinde yapı ustası mimarın islevleri, endüstrilesmenin ihtiyaçduydugu biçimde sürekli ayrısarak bugün yasadıgımız ihtisaslasmayı ortayaçıkarmıstır. Önce mühendislik alanı, sonra sehircilik, en sonda ise tasarım veuygulamanın kendi içindeki ayrısması gibi.Endüstrilesme sonucu, 20 yy sonlarından bu yana ise tasarım sürecinin kısalmasıihtisaslasmanın önemini daha da arttırdı. Mekansal tasarımda, mekanın ana kurgusu,ekleri (çıkma, balkon), takıları (perde, duvar) ve hareketli elemanları (mobilyalar)ihtisas konusu olarak ortaya çıktı. Zaman içinde de farklı ihtisas konusu olanhareketli elemanlar yani mobilyalar ana tasarımın kurgusuna baglı olarak gelisti.Mobilya imalatında sanatsal ve teknik branslar yanında hizmet sektörü (yönetim,pazarlama, sosyoloji - psikoloji, isletme, danısmanlık) faktörlerinin de devreyegirmesi ile Tasarım Yönetimi kavramı ortaya çıktı.Tasarım yönetimine baglı olarak hareket eden bir mobilya firması tasarımın, kendistratejik planlamasını kolaylastırır ve teknik gelisimini, üretim ve pazarlamasüreçlerini gelistirir. Bu kavram, mobilya firmaların rekabet gücüyle de yakındanilgilidir.Tasarım yönetimi, günümüzde tasarımın, is dünyasıyla iliskisini kurar ve tasarımınhayata geçmesini kolaylastırır, bu nedenle yakın gelecekte önemi daha çok artacaktır.Bu yüzdendir ki, artık mobilya tasarımcısı sadece kurguda kalmayıp, arge veteknolojinin getirdiklerinden, tasarım sürecinden, malzeme çesitlerinden, maliyet vezaman yönetiminden, imalat noktalarından ve ürününü gerekirse pazarlamastratejilerinden haberdar olmakla beraber yeni çagdas dünya sosyal dinamikleri,teknolojik ve organizasyonel degisiklere göre kendini gelistirmek zorundadır.21.yy baslarında bilgi çagındaki degisimlerin günümüzde topluma yansımasındantasarımcılarda payını almaya basladılar. Coates'e göre, 2025 itibariyle toplumda önplana çıkacak dört tip teknoloji olacaktır;1. Bilgi teknolojisi2. Genetik teknoloji3. Malzeme teknolojisi4. Çevre ile Enerji teknolojisi.Tasarımın, bu teknolojilerin ortaya çıkması ile dogrudan bir iliskisi olmamasınaragmen, toplumsal yansımaları sonucu etkilesimler olacaktır.Anahtar Kelimeler : Tasarım, yönetim, mobilya, teknoloji
Özet (Çeviri)
An architecture profession showed many changes in a historic process. An architectwho is a building master is designing, applying, engineering and city planning set upa to single head system at your coherence, envisaged whole. The architect Sinan willbe given the best model.The process is in however, the building master architect functions, for a need ofbecome industrialized are continuously becoming decomposed and nowadaysbecome experted. First engineering, later city planning and the last one designing andapplying which one is become decomposed in.After industrialized, 20 century last side to the soot as the conceiving processbecomes shorter expert importance becomes increased. Space at the conceiving, thespace's main winder, additional (balcony), accessory (curtain, wall) and their activestaff member (furniture) becoming a specialization subject. The furniture whichbecome a different specialization subject in the time, developed by the mainconceiving's winder.Artistic at furniture products and technical side, a service sector management,(marketing, sociology-psychology, management, counseling) factors enter the circuitand concept discovered Design Management.The furniture firms which are behaving suitable to Design Management, becomingtheir strategically plans easily and make their technical developments, productionsand marketing processes. This concept is related close hard to the competition powerof the furniture firms.Design Management nowadays, work set up a relation in business world and thedesign and conceiving to the life easily, for this reason, in the close future itsimportance will increase more much. Therefore, no longer furniture designer, doesnot stay at only winder, they be aware about arge and the technology which theybrought conceiving from the process, material variety, a cost and time frommanagement, from products points and marketing strategy the products. Besides theymust develop themselves about contemporaneous new world social dynamics,technological and organizational changes.At the beginning of the 21 century, the changes at the knowledge time reflected to thecommunity and at the designers. According to Coates, with the 2025 periods willbecome four type technologies in the community.1. Knowledge technology2. Genetics technology3. Material technology4. Ecological and Energy technology.Although the design process does not become relation interactions with thetechnologies which will appear in the future, but the societal results of they becomereflected.Key Words : Design, management, furniture, technology