Teknoparklarda iş birliği üzerine sosyal ağ analizi
Social network analysis on cooperation in technoparks
  1. Tez No: 543662
  2. Yazar: EMRE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Küreselleşme süreci, hızlı ve yıkıcı bir rekabet ortamının olduğu bir piyasayı beraberinde getirmiştir. Giderek küreselleşen piyasalarda firmaların gerek sürdürülebilirliği sağlamak gerekse rakipleriyle rekabet edebilmek için bazı stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. Firmalar genellikle bu doğrultuda uygun gördükleri firmalar ile karşılıklı stratejik hedeflerini gerçekleştirmek için iş birliği yaparlar. Sosyolojiden gelme bir kavram olmasına rağmen sosyal ağ analizi günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada da Teknopark İstanbul bünyesinde yer alan ar-ge firmalarının yapmış oldukları birlikteliklerin iş birliği ağı görsel olarak ortaya koyulacak ve bu birliktelik sayesinde en çok hangi alanlarda kazanımlar elde ettikleri ifade edilecektir. Bu kapsamda birinci bölümde, genel olarak çalışmanın konusu ve amacı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, sosyal ağ analizinin yapısı, tanımları, ölçütleri ve kullanım alanları ifade edilmiştir. Ayrıca analizin yapılacağı ortam hakkında genel bilgilendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın yapılacağı yer olan teknoparkların tanımı, ülke kalkınmasındaki önemi ve kuruluş şekilleri üzerine bir giriş yapılmış ve ardından ülkemizde ve dünyadaki teknoparklar ile ilgili yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Yine bu bölümde firmalar arasındaki stratejik ittifak türleri ve bunların firmaya sağladığı kazanımlar ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde, genel vaka çalışmasına dair adımlar açıklanmıştır. Genel iş birliği ağının ifade edilmesi ve diğer analiz sonuçları bu bölümde ifade edilmiştir. Son bölümde ise çalışma sonuçları genel bir özet olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization process has brought a market with a fast and destructive competitive environment. In increasingly globalized markets, companies need to develop some strategies to ensure sustainability and to compete with their competitors. Firms generally cooperate with the companies they deem appropriate in order to realize their strategic goals. Although it is a concept coming from sociology, social network analysis is used in many different areas. In this study, the cooperation network of the collaborations of the R & D companies within Teknopark Istanbul will be revealed visually and it will be stated in which areas they achieved most through this cooperation. In this context, the first part focuses on the subject and purpose of the study in general. In the second section, the structure, definitions, criteria and usage areas of social network analysis are expressed. In addition, general information about the environment of the analysis was made. In the third part, an introduction was made on the definition of technoparks, the importance of the country's development and the forms of the organization, and then the studies related to technoparks in our country and around the world were included. In addition, the types of strategic alliance between companies and their acquisitions were expressed. The fourth section describes the steps for general case study. The expression of the general network of cooperation and other analysis results are expressed in this section. In the last section, the results of the study were taken as a general summary.