Polimer esaslı lateks katkının çimento harç özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of the influence of the polymer based latex addition on the properties of the cement based mortars
- Tez No: 234108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda dünyadaki çeşitli betonarme yapılarda meydana gelen hızlı hasar oluşumu önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu tipteki yapı fiziği sorunlarını çözmek adına özellikle agresif ortamlarda bulunan betonarme yapılarda, harçların fiziksel ve mekanik özelliklerini performans açısından geliştirme ihtiyacı doğmuştur. Harçların dayanıklılık (durabilite) özelliklerini geliştirme yöntemlerinin başında, polimer kullanımı tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Polimer katkılı harçlarda çimento ve polimerin beraber kullanılması ile normal harçlara göre, bazı özelliklerde daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.Bu çalışmada, lateks katkılı çimento esaslı harçların durabilite özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın deneysel kısmında, kısa adı `lateks' olan (stiren butadien kopolimer lateks) bir polimer türü katkı, harçların bileşimine artan oranlarda katılarak mekanik ve fiziksel özellikler incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda yapışma dayanımı deneyleri de yapılmıştır. Lateks bu deneylerde bulamaç şeklinde ara yüzeye uygulanarak kullanılmıştır.Çalışma giriş, genel tanımlar, deneysel çalışma, deney sonuçlarının değerlendirilmesi ve sonuçlar olmak üzere beş ana başlıktan oluşmaktadır.Genel tanımlar başlığı altında, harç, harç üretiminde kullanılan malzemeler, harçların temel özellikleri ve lateks katkılı çimento harçların fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu başlık altında lateks, lateks türleri ve lateks işlem teknolojisinden bahsedilmiştir. Lateks katkılı çimento esaslı harçların fiziksel ve mekanik özellikleri, literatürde yer alan deneysel çalışmalardan elde edilen bilgilerle derlenmiştir. Ayrıca lateks katkılı betonların durabilite özelliklerine ilişkin örnek bir deneysel çalışma sunulmuştur.Deneysel çalışma başlığı altında, aynı tip lateks katkısıyla, içeriğindeki lateks miktarı farklı olan karışımlar hazırlanmış, bu karışımlardan elde edilen numunelere kılcallık, su emme, birim hacim ağırlık, özgül ağırlık, hava muhtevası ve basınç mukavemeti deneyleri yapılmıştır. Artan lateks oranına göre fiziksel ve mekanik özelliklerdeki değişimler incelenmiştir. Ayrıca yapışma dayanımı tayini ve lateksli yapışma sistemleri incelenmiştir.Deney sonuçlarının değerlendirilmesi bölümünde deneylerin sonuçları verilmiş, özelliklerin birbirleriyle ilişkileri incelenmiş ve sonuçlar irdelenmiştir.Sonuçlar ve öneriler başlığı altındaki son bölümde ise çalışmanın bütününden elde edilen genel sonuç ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Quick damage proportion on various reinforced concrete buildings is going to be a problem in these years. There were needed to improving physical and mechanical properties of cement based mortars to solve these types of physical problems in the structure. All around the world polymers are using as leader for improving durability properties of the mortar. As a result, using of the cement and polymers together in polymer added mortars, improves some properties better.This study is written to investigate for the purpose influence on durability of the cement based mortars with latex addition. In an experimental part of study researches of physical and mechanical properties of solutions of concrete at latex addition (a kind of the polymeric additive, shortly `latex?) on the accruing have been conducted. In the same part the adhesion test has been carried out. Thus latex was used as slurry and it was put directly on a surface.The study consists of 5 main parts which are named introduction, general descriptions, experimental study, assessment of experimental results and conclusion.In the general descriptions section discribes materials, which are used for mortar production, physical and mechanical performances, main properties of mortars and latex added cement based mortars were inspected. Also the concept of latex, its types and processing of latex technology are given in this section. The results of the experimental studies latex added cement based mortars? physical and mechanical properties were composed. Besides, the experiments showing influence of latex addition on the basic physical features of a mortar have been made.In the experimental section of the study, some tests for capillarity, water absorption, unit volume mass, and specific gravity were done; air content and compression tests with some mix designs, which were prepared with different amount of latex and same type latex additive. Here were inspected physical and mechanical properties depending on ascending latex ratio. Also adhesion strength and adhesion systems with latex were searched.In assessment of experimental section of the study, results were given, association of properties and results were inspected.In the last section, which was named as conclusion and suggestions; general conclusion and suggestions were given.