Sanayileşme ve sanayi yapılarının yeniden işlevlendirilmesinin İstanbul'dan örnekler üzerinde analizi
The analysis of industrialization and refunctioning of the industrial buildings by means of examples from Istanbul
  1. Tez No: 234109
  2. Yazar: Ş. BÜRKAN EMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, 1850'lilerden itibaren ülkeye yabancı sermayenin girmesi ile başlayan yatırımlar sonucu, Osmanlı Devleti toprakları üzerinde kurulmaya başlayan ve o tarihlerde sayıları 256'yı bulan ancak günümüzde işlevlerini kaybederek unutulmaya ve yok olmaya terk edilen ülkenin Endüstri Mirasının büyük bir çoğunluğunu oluşturan 43 adet sanayi yapısı listelenmiştir. Araştırmanın kapsamı, sanayi devrimi ile başlayan süreçte sanayileşmenin tarihini, sebeplerini, dönemlerini, sanayi devriminin Türkiye'ye yansımalarının sonuçlarını, sanayileşme ile başlayan toplumsal, sosyal ve ekonomik etkileşimlerin incelenmesini ve günümüz koşullarında işlevini kaybetmiş, bakımsızlık nedeniyle yok olmaya yüz tutmuş endüstri mirası sanayi yapılarının, yeniden işlevlendirme yöntemleri içerisinde İstanbul'dan iki örneğin ele alınarak incelenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 43 industrial buildings which have been realised as a result of the investment beginning with the entry of foreign capital to Turkey have been listed. These buildings are composing the major part of the industrial heritage whose roots are going back to the Otoman Empire and most of which are forgotten and disappeared. The scope of this research contains the history of industrialisation that begins with the industrial revolution, its causes, periods, the reflection of industrial revolution in Turkey and the analysis of their social and economic interaction. In this perspective, the buildings of industrial heritage which have lost their function in present-day conditions and tended to perish as a result of the lack of proper care, are focused by the means of the analysis of two examples of re-vitalisation methods in İstanbul.