Güzeloluk?Sorgun arasında kalan bölgenin floristik yapısı
Floristic structure of the area between Güzeloluk-Sorgun
  1. Tez No: 234110
  2. Yazar: ERSİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EVEREST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Güzeloluk ve Sorgun (Mersin-Erdemli) yaylalarının florası 2006-2007 yılları arasında araştırılmıştır. Araştırma alanı, Türkiye Florası'nda Davis'in kareleme sistemine göre, C5 karesi içerisine dahildir. Bitki coğrafyası açısından ise Akdeniz Floristik bölgesi içerisinde yer almaktadır. Alanda Akdeniz iklimi görülmektedir.Araştırma alanından toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi sonucu 62 familya ve 193 cinse ait 321 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 29'u endemiktir. Taksonların floristik bölgelere göre dağılımında % 23.68'i Akdeniz elementi, % 13.71'i İran-Turan elementi, % 3.74'ü Avrupa-Sibirya elementidir. Diğerleri ise % 58.88 oranla floristik bölgesi bilinmeyen veya geniş yayılışlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study the flora of the area, which is in between Sorgun and Güzeloluk (Mersin-Erdemli) plateau, was investigated in 2006-2008. The research area according to Davis?s grid system is in the C5 square. From the phytogeographical point of view, it is located in Akdeniz region. This area is under the influence of Mediterranean climate.Total 321 species and underspecies taxon, were established; belonging to 193 genera and 62 families, after identification of the plant specimens collected from the research area. The number of endemic taxa of the plants are 29. The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions; Mediterranean elements with the rate of, 23.68 %, Irano-Turanian elements with the rate of 13.71 %, and Euro-Siberian elements with the rate of 3.74 %, the others are unknowns and cosmopolite with the rate of 58.88 %.