Zeyrek SSK binalarının 20. yüzyıl mimarlık mirası korunma ölçütleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Examining Zeyrek social security complex by the protection criteria of twentieth century architectural heritage in Turkey
  1. Tez No: 234114
  2. Yazar: NEVZAT FİLİZ PORSUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Yirminci yüzyıl mimarlık mirası kavramı, kapsamı ve korunması konusunda dünyada ve Türkiye'de gerçekleşen gelişmeleri sunmayı hedefleyen bu çalışma, bu temel kriterler doğrultusunda Zeyrek Sosyal Sigortalar Kurumu Binalarını ele alarak, bu binaları yirminci yüzyıl mimari mirasını koruma kriterlerine göre incelemekte ve bir çözüm önerisi getirmektedir.Çalışma konusu olarak Zeyrek SSK Binalarının seçilme sebebi, bu binaların farklı yönlerden taşıdığı değerlerden kaynaklanmaktadır. Bu bina kompleksi 1960'larda tasarlanıp, inşa edildiği zamanlarda Türk mimarlar, uluslar arası üsluba karşıt olarak, modern mimarlığın ilkelerini yeniden değerlendirerek yeni bir ulusal akım oluşturmuşlardır. Bu hareketin öncüsü de, Zeyrek SSK Binalarının da tasarımcısı olan Sedad Hakkı Eldem'dir. Sınırlı katılımlı bir yarışma sonucu seçilerek, 1964 yılında projelendirilen Zeyrek SSK binaları, 1986 yılında da Aga Khan Mimarlık ödülüne layık görülmüştür.Zeyrek SSK Binaları, hem modern mimarlık kriterlerini sağlamakta, hem de modernliğinden taviz vermeden, ulusal bağlamda da yakın çevresindeki tarihi dokudan izler taşımakta, onlarla bütünleşmektedir. Tarihin ve modernin kesiştiği kritik bir köşede yükselen binalar, çevresine karşı mağrur ve saygılı bir tavır içindedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the twentieth century architecture from the perspective of conservation. The main concern in this thesis is to define twentieth century Architectural Heritage and to present the developments in the conservation of the twentieth century architecture in the Word and in Turkey. At this basis, it is aimed to research the issues of Zeyrek Social Security Complex Buildings ın terms of the twentieth century architectural conservation criteria and to offer solution ideas.This building is choosen to be studied, because of the specific value of it. In the 1960s when this complex was designed and in construction, Turkish architects were engaged in a reassessment of the tenets of the modern movement, leading them to seek a ?New Regionalism? in architectural expression, as an answer to the dominance of the International Style. Sedad Hakkı Eldem, who beginned to give the ?National Architectural Seminars?, was the architect leading community to find our own style. He is also the designer of this building complex, which was built in 1964. Decided with an architectural competition to be built; Zeyrek SSK Complex also awarded with Aga Khan Award for Architecture, in 1986.Zeyrek SSK Office Complex reconciles both theoretical positions. It is as disciplined and rational as the modernist canon requires, yet without compromising its modernity, it responds to its regional context, respecting the historical landmarks nearby, and remains sensitive to its site, which is a steeply sloping plot at the corner of a major intersection.