Motor ayar cihazlarının teknik ekonomik yönden incelenmesi
A Study of tune-up equipments in technical and economic respects
- Tez No: 4398
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
MOTOR AYAR CİHAZLARININ TEKNİK VE EKONOMİK YÖNDEN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Şinasi ZEYREK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BÎLlMLERl ENSTÎTÜSÜ Eylül 198" OZ Otomotiv sektöründe kullanılmakta olan motor ayar cihazlarının herhangi bir nedenle arızalanması halinde; yeterli sayıda bakım-onarım servisi bulunamaması, baş vurulacak nitelik ve nicelikte basılı yayınların yeter sizliği sebebiyle bu cihazların teknik ve ekonomik yön den incelenmesi araştırma konusu olarak seçilmiştir. Cihazların yaygın olarak kullanılamaması sonucu; arıza teşhisi, bakım-onarım ve ayar işlemlerinden beklenen verim alınamadığı, yakıt tüketimi ve çevre sağlığı yö nünden olumsuzluklara neden olduğu saptanmış, problemin çözümü için gerekli teknik bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II A STUDY OF TUNE - UP EQUIPMENTS IN TECHNICAL AND ECONOMIC RESPECTS (M.Sc. Thesis) Şinasi ZEYREK GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In case of any error in tune-up instruments which are used in automotive industry, the technical and economical evaluation are chosen as a subject of research due to unsufficient repairing and maintenance services and lack of required handbooks, since these equipments are not widely used. There are a lot of difficulties to find the reason of errors, to make repairing and main tenance and to regulate the equipments. To find the solution to such difficulties and problems the required technical knowledge and advices are given.