Construction of multivariable broadband matching networks: An integrated design tool
Çok değişkenli geniş bant uyumlama devrelerinin tasarımı: Entegre bir tasarım aracı
  1. Tez No: 234128
  2. Yazar: HAYRİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yüksek frekans uygulamalarında, uyumlama devresi tasarımı temel problemlerden bir tanesidir. Uyumlama devresi tasarımında kullanılan gerçek frekans teknikleri deneysel yük verisini doğrudan kullanabilmekte olup yaygın olarak tercih edilen bir yaklaşımdır.Bu çalışmada gerçek frekans yöntemleri ile uyumlama devresi tasarım yaklaşımları incelendi. Toplu ve dağılmış elemanlardan oluşan karma devrelerin tasarımı için empedans ve saçılım parametreli yaklaşımları birleştirilerek entegre bir tasarım aracı geliştirildi.Geliştirilmiş olan yaklaşım MATLAB tabanlı bir tasarım yazılımı halinde gerçeklendi. Yazılım .NET ile entegre edilerek, tek başına dağıtılabilecek ve çalıştırılabilecek genel amaçlı bir uyumlama devresi tasarım programı elde edildi.
Özet (Çeviri)
One of the major problems in high frequency applications is designing matching circuits. Real frequency design of broadband matching networks is a commonly preferred approach since experimental termination data is directly utilized.In this work, design of matching circuits with real frequency techniques was examined. In order to design mixed circuits with lumped and distributed components, an integrated design tool was implemented by combining parametric and scattering approaches.This new approach was implemented as a MATLAB based design tool. This tool was integrated with .NET and a standalone, redistributable, user friendly general purpose matching circuit design tool was created.