Göksu Deltası'nda su kalitesinin belirlenmesi ve su kalitesi coğrafi bilgi sisteminin kurulması
Determination of water quality in Göksu Delta and formation water quality geographic information system
  1. Tez No: 234137
  2. Yazar: OLCAY ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL A. DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Göksu deltası, Mersin ili Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Göksu nehrinin Akdeniz'e döküldüğü yerde oluşan Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biridir.Göksu deltasında en önemli alan kullanımını tarım faaliyetleri oluşturmaktadır. Ancak tarımsal aktivitelerden kaynaklanan ve yüksek nütrient konsantrasyonlarına sahip olan sulama suları, oldukça ciddi çevresel problemlere ve tuzluluk seviyesinin artışına neden olmaktadır.Bu çalışmada, Göksu deltasında su kalitesi parametrelerini içeren bir Coğrafi Bilgi Sisteminin oluşturulup, arazi kullanımı ile su kalitesinin etkileşimi tematik haritalar yardımıyla ortaya konulmuştur. Bu kapsamda alüvyal delta akiferinden 24, kireçtaşı akiferinden 3 yeraltı suyu ile deniz suyundan, Akgöl ? Paradeniz göllerinden ve Göksu nehri'nin memba ve mansap tarafından numuneler alınmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Göksu deltası yeraltı suyu kalitesi değerlendirildiğinde, alüvyon akiferde açılan kuyuların deniz suyundan, tarımsal aktivitelerden, bilinçsiz gübre ve pestisit kullanımından, kireçtaşı akiferine göre daha fazla etkilendiğini ortaya koymaktadır. Alüvyon akiferdeki kuyu suları içmeye uygun olmamakla birlikte Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği standartları karşılaştırma sonuçlarına göre II. Sınıf Su kategorisine girdiği ortaya konulmuştur. Ayrıca yapılan çalışma yüzey sularının da tarımsal aktivitelerden çok fazla etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Göksu delta, one of the important wetlands in Turkey, is located in the Silifke district in Mersin province of Turkey. The Göksu river runs through the delta, and flows into the Mediterranean sea. Agricultural activities constitute an important usage of Göksu river in the Göksu delta. Irrigated agriculture in the delta causes serious environmental problems through high nutrient concentrations and increased salinity levels.In this study, a Geographic İnformation System that includes water quality parameters was created for the Göksu delta. The effect of land use on water quality parameters was demonstrated using tematic maps.For this purpose, samples from different locations (24 samples from the alluvial aquifers; 3 samples from limestone aquifers; multiple water samples from the Mediterrenean sea, Akgöl-Paradeniz lakes and spring and downstream of Göksu river) were collected, and analyzed for water quality parameters such as nitrate, phosphate, ammonia.