T.C. Devleti kuruluşlarında yönetim ve organizasyon ve Gümrük Bakanlığı'nın organizasyon yapısının yeniden düzenlenmesine ilişkin bir öneri
Management and organization at the Turkish State Institutions a proposal for the reorganization of Turkish Tax Administration Department
  1. Tez No: 23414
  2. Yazar: MEHMET HALİL ERKINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET T.C. DEVLET KURULUŞLARINDA YÖNETİM VE ORGANİZASYON : MALİYE VE GÜMRÜK BAKANLIĞININ ORGANİZASYON YAPISININ YENİDEN DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN BİR ÖNERİ Tez Danışmanı : Prof. Dr. Hüseyin ÖZGEN Hazırlayan : Mehmet Halil ERKINAY ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI, MASTER TEZİ Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Birinci amaç; ülkemizde mevcut anayasal sisteme göre organize edilmiş Devlet kuruluşlarının organizasyon yapısı ile çalışma düzenini in celemektir. İkinci amaç ise; kuruluşu çok eski tarihlere dayanan Maliye ve Gümrük Bakanlığının organizasyon yapısının, ülke ekonomisine daha önemli katkılarda bulunabilmek için yeniden düzenlenmesine dair önerilerde bulunmaktır. Araştırmada ilk olarak Devletin temel yapısını oluşturan; 1- Yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Yönetim Fonksiyonları, 2- Yürütme Organları ve Yönetim Fonksiyonları, 3- Yargı Organları ve Yönetim Fonksiyonlarının neler olduğu ve nasıl işlediği, ince lenmiştir. İkinci olarak, kuruluş tarihi Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan Maliye ve Gümrük Bakanlığının bugünkü organizasyon yapısı ile yönetim fonksiyonlarının işleyiş tarzı ele alınmıştır. Üçüncü olarak da, ülke ekonomisinde çok önemli rol oynayan maliye politika larının tespitinde aktif görevi olan Maliye ve Gümrük Bakanlığının ve özellikle Vergi İdaresi De partmanının yeniden düzenlenmesi hakkında anket yöntemi kullanılarak uygulamalı bir çalışma yapılmıştır. Uygulama, modern anlamda vergicilik hizmetlerinin, mevcut organizasyon yapısı ile gerçekleştirilemeyeceği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, gelişmiş batı ülkelerindeki vergi idarelerinin organizasyon yapıları ve uygulamada elde edilen bulgular dikkate alınarak ülkemizde de Vergi İdaresi Yapısının, Maliye ve Gümrük Bakanlığı bünyesinde ayrı bir müsteşarlık şeklinde yeniden düzenlenmesine çalışılmış ve bir model önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGEMENT AND ORGANIZATION AT THE TURKISH STATE INSTI TUTIONS A PROPOSAL FOR THE REORGANIZATION OF TURKISH TAX ADMINISTRATION DEPARTMENT Supervisor : Prf. Dr. Hüseyin ÖZGEN Prepared by : Mehmet Halil ERKINAY ÇUKUROVA UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES DEPARTMENT OF BUSINESS, MBA THESIS This study has contain two objectivies. The first one is to investigate the The State Management and Organization in the frame of constitutional system. The second one is to make up proposals for the reorganizatin of The Turkish Ministry Of Finance. In the first stage of the study, the functions of Legislation Organ Turkish Grand National Assembly and the functions of The Enforcement Organs and the functions of The Arbitration Organs are examined with in large investigation. In the second stage, today's organization and management functions of Turkish Ministry of Finance have been explained. In the third stage, it was attempted to propose the recommendations about reorganized The Turkish Tax Administration Department of The Ministry of Fi nance wich has very important role about the economic' s policies of the country by using questionare investigation. The investigation showed that it is necessary to change the organization of Tax Administration Department. And the proposal is a new organization model wich is named Tax Undersecretry within the Ministry of Finan ce.