Akdeniz bölgesi yenilebilir bazı mantarlarının antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Evaluation of the antioxidant activity of some edible mushrooms from the Mediterranean Anatolia
- Tez No: 234154
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Agaricus campestris Cooke, Agrocybe cylindracea (DC.) Gillet, Collybia dryophila (Bull.) P. Kumm., Helvella leucopus Pers., Russula delica Fr., Tricholoma auratum (Fr.) Gill., Amanita ovoidea (Bull.) Link, Melanoleuca excissa (Fr.) Singer, Rhizopogon roseolus (Corda) Th. Fr., Russula chloroides (Krombh.) Bres. ve Volvoriella gloiocephala (DC.: Fr.) Boek., Lyophyllum decastes (Fr.) Singer, Morchella angusticeps Peck, Morchella esculenta Pers. : St. Amans and Morchella eximia f. schizocostata Jct. Mantarlarını kapsayan yenilebilir mantarların metanol özütlerinin beta-karoten-lineloik asit sistemiyle toplam antioksidan aktiviteleri, DPPH serbest radikal giderimleri, indirgeme gücü ve metal şelatlama kapasiteleri analiz edildi. Buna ilaveten özütlerin toplam fenolik ve flavonoit bileşik miktarları da belirlendi.Collybia dryophila ve Russula delica mantarları metanol özütleri beta-karoten-lineloik asit sisteminde 0.50 mg/ml derişimde sırasıyla; %13.49 ve %14.93 peroksidasyonu inhibe etmiştir. Bu değerler aynı derişimdeki BHA, BHT ve QA (sırasıyla; %92.15, %95.52 ve %96.91)'kinden daha düşüktür.On beş tane mantarın metanol özütleri arasında Morchella eximia f. schizocostata ve Agrocybe cylindracea mantarlarının indirgeme gücü kapasiteleri 3.00 mg/ml derişimde oldukça mükemmeldi (sırasıyla; 1.094 ve 1.023).Mantar türlerinin metanol özütlerinin DPPH radikali üzerine giderim aktiviteleri Agrocybe cylindracea > Morchella eximia f. schizocostata > Lyophyllum decastes >Morchella esculenta şeklinde artmaktadır ve 3.00 mg/ml özüt derişiminde bu değerler sırasıyla; %93.36, %92.04, %77.88 ve %69.14.
Özet (Çeviri)
The methanolic extracts of some edible mushrooms including, Agaricus campestris Cooke, Agrocybe cylindracea (DC.) Gillet, Collybia dryophila (Bull.) P. Kumm., Helvella leucopus Pers., Russula delica Fr., Tricholoma auratum (Fr.) Gill., Amanita ovoidea (Bull.) Link, Melanoleuca excissa (Fr.) Singer, Rhizopogon roseolus (Corda) Th. Fr., Russula chloroides (Krombh.) Bres. ve Volvoriella gloiocephala (DC.: Fr.) Boek., Lyophyllum decastes (Fr.) Singer, Morchella angusticeps Peck, Morchella esculenta Pers. : St. Amans and Morchella eximia f. schizocostata Jct. were analyzed for their antioxidant activities in di ? erent test systems namely beta-carotene/linoleic acid, DPPH free radical scavenging, reducing power and metal chelating activities in addition to their total phenolic and ? avonoid contents.The percentage inhibition methanolic extracts of dried Collybia dryophila and Russula delica at 0.50 mg/ml concentrations on peroxidation in beta-carotene/linoleic acid system were 13.49% and 14.93%, respectively and lower than those same concentration of BHA, BHT and QA (92.15%, 95.52% and 96.91%, respectively)Among methanolic extracts from fifteen wild edible mushrooms, the reducing power of Morchella eximia f. schizocostata and Agrocybe cylindracea were excellent, and were 1.094 and 1.023 at 3.00 mg/ml, respectively.The scavenging effects of methanolic extracts from mushroom species on the DPPH radical decreased in the order of Agrocybe cylindracea > Morchella eximia f. schizocostata > Lyophyllum decastes >Morchella esculenta and were, at the concentration of 3.00 mg/ml, 93.36%, 92.04%, 77.88% and 69.14%, respectively.