Broiler altlığı ile bazı buğdaygil yem bitkilerinin silolanma olanakları
Ensiling possibilities of some cereal fodder plants with broiler litter
- Tez No: 234153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma, broiler altlığı ile silolanan Buğday, Arpa ve Tritikale hasılları ile SorgumXSudan Otu Melezi buğdaygil yem bitkileri silajlarının besin madde içeriğinin ve silaj kalitesinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Silajlık bitkilere kuru madde esasına göre % 0 (Kontrol), % 10, % 20, % 30, % 40 broiler altlığından kuru madde gelecek şekilde 1' er kg' lık cam kavanozlara, 3' er paralel olarak homojen bir şekilde karıştırılıp, silolanmıştır. Her grupta 3 paralelin olduğu yem örnekleri toplam 75 günlük bir silolamaya tabi tutulmuştur. 75 günlük süre sonunda silajların ham besin madde analizleri yapılmış ve silolanma özellikleri belirlenmiştir. Altlığın buğdaygil yem bitkilerine karışma düzeyine bağlı olarak silolama sonrası Buğday hasılı silajında kuru madde % 34.89' dan % 47.40' a; Arpa hasılı silajında % 37.96' dan % 47.86' ya; Tritikale hasılı silajında % 35.46' dan % 47.64' e; SorgumXSudan Otu Melezi silajında ise % 22.16' dan % 30.03' e yükselmiştir. Silolama ile buğdaygil bitkilerinin besin madde içeriği olumlu etkilenmiştir. Altlık ilavesiyle silajların kuru madde, ham protein ve ham kül içeriği yükselmiştir. Silajların fiziksel özellikleri broiler altlığı ilavesinden olumsuz etkilenmemiştir. Yapılan çalışmada broiler altlığının Arpa, Buğday, Tritikale, SorgumXSudan Otu Melezi gibi buğdaygil bitkileri ile belirli oranlarda karıştırılarak silolanabileceği ve böylece tek başına hayvan beslemede kullanılamayan altlık materyalinin bu şekilde değerlendirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate nutrient contents and silage quality of Wheat, Barley, Triticale and SorghumXSudan Grass ensiled with broiler litter. Broiler litter was mixed into silage plants in dry matter basis; 0 %, 10 %, 20 %, 30 %, 40 % and ensiled homogeny as three repeat into glass jars which have 1 kg volume. Every group has 3 repeat and ensiled 75 days. After 75 day time nutrient contents of silages was analyzed and physical characteristics of silages was determined. According to mixed level broiler litter with cereal plants after ensiling in Wheat silage dry matter was increased to 47.40 % from 34.89; Barley silage dry matter was increased to 47.86 % from 37.96 %; Triticale silage dry matter was increased to 47.64 % from 35.46 %; SorgumXSudan Grass silage dry matter was increased to 30.03 % from 22.16 %. Nutrient contents of cereal plants was effected positively with ensiling. Dry matter, crude protein and crude ash content of silages were increased by adding broiler litter. A physical characteristic of silages wasn?t affected negatively by adding broiler litter. In this thesis, it is determined that broiler litter could be mixed with Wheat, Barley, Triticale and SorghumXSudan Grass in appropriate level and ensiled. So, litter material, which is never used in animal feeding, can be useful in this way.