Çevre korunması ve pazarlama
  1. Tez No: 23416
  2. Yazar: CANAN MADRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET önümüzdeki yıllarda dünya 'da en çak konuşulacak toplumsal konu“çevre kirliliği”ve bununla bağlantılı alarak“çevre korunması”olacaktır» özellikle 1990' lı yıllar pek çok gazeteci ve yazar tarafından çevre yılları olarak nitelendirilmekltedir. Çevre kirliliğinin önlenebilmesi ve doğanın korunması için kesinlikle disiplinlerarası bir ortak çaba harcanmalıdır. Bu caba içinde, toplumun ihtiyaçları ve yaşam tarzı değiştikçe boyutları genişleyen pazarlamaya da özellikle önemli bir rol düşmektedir. Bu dönemde izlenmesi gereken pazarlama anlayışı Çevresel Pazarlama olmalıdır. Bu anlayışa göre, yeşil tüketicilere ve doğaya saygılı üreticilere dünya 'n m kaynaklarının korunmasında ve çevresel kirliliğin önlenmesinde çok önemli görevler düşmektedir, üretici firmalar, kesinlikle kalıcı bir çevre politikasını benimsemelidirler. Bu politika ile fiziksel çevreye uygun ürünler, doğada çözülebilir veya tekrar kullanılabilir maddelerden mamul ambalaj malzemeleri, ambalajların dönüşümünü sağlamak üzere yapılan depozito uygulaması gibi öğeler planlanmalıdır» Bu çalışmamızda tüketicilerin ve üreticilerin çevre korunması konusunda mevcut durumları ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve her iki grup için de somut bazı öneriler geliştirilmiştir. vi i i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Environmental Pollution”and related with that“Environmental Protection”will be the most papular social subject in the coming years» Many of the journalists and writers describe especially the 1990s as“Environmental Years”. Absolutely, an inter-disciplinary endeavour is needed in order to prevent environmental pollution and to protect natural sources» Within this effort, marketing, whose dimensions enlarge related with the changes of the social needs and the life-style, derives an important role. Environmental Marketing will be the only method to pursue during this period» In accordance with this philosophy, green consumers and nature-oriented producers have lots of responsibilities to do in order to prevent the world's natural resources and to avoid environmental pollution. Producer companies must claim a long-run Environmental Policy, in which, products harmonised with ' physical environment, bio-degradable or recycable package materials, deposit systems etc» must be planned. Within this research, the potential situations of consumers and producers in environmental protection activities have been described and for both of the groups some practical proposals have been presented. is