Türkiye Ankyropetalum fenzl (Caryophyllaceae) cinsi taksonları üzerinde anatomik, palinolojik, taksonomik ve morfolojik araştırmalar
Anatomical, palynological, taxonomical and morphological features of genus Ankyropetalum fenzl (Caryohyllaceae) in Turkiye
- Tez No: 234164
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de yayılış gösteren Ankyropetalum Fenzl cinsine ait türlerin anatomik, morfolojik, palinolojik ve sistematik özellikleri incelenmiştir. Morfolojik, palinolojik ve sistematik çalışmalar herbaryum örnekleri ve doğal ortamlarından toplanan taze bitkiler üzerinde yapılmıştır. Palinolojik incelemeler herbaryum örneklerinden ve taze bitkilerden hazırlanan preparatlar ile yapılmıştır. Bu özellikler kendi aralarında kıyaslanarak ilgili cinse ait taksonlar arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Anatomik kesitler el ile canlı dokudan alınmış olup HCl+ Floroglusin ile boyanarak daha belirgin hale getirilmiş ve ayırt edici özellikleri belirlenmiştir. Tüm bulgular literatür bilgileri ile karşılaştırılarak cinsin türleri arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Bulgularımıza göre; Ankyropetalum cinsine ait türlerden sadece A. reuteri Türkiye endemiğidir. Morfolojik ve ekolojik ortamları bakımından A. reuteri ve A.arsusianum benzerlik göstermektedirler. Polen incelemelerinde A.arsusianum ve A. gypsophiloides'in oblate-spheroidal yapı gösterdikleri A.reuterinin prolate-spheroidal yapı göstererek diğer iki türden ayrıldığı tespit edilmiştir. Anatomik kesitlere bakıldığında en iyi kök ve gövde gelişiminin A. gypsophiloides' te olduğu gözlemlenmiştir. Diğer iki türde de gövde anatomik kesitlerinde salgı maddelerinin varlığı tespit edilmiştir. Ticari olarak A. reuteri ve A. gypsophiloides'in kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'de her 3 türünde bulunduğu A. gypsophiloides'in nispeten daha geniş, A. reuteri'nin daha dar, A.arsusianum'un ise çok dar bir alanda yayılış gösterdiği anlaşılmıştır. A. gypsophiloides Güneydoğu Anadolu illerinin çoğunda (Mardin, Ş.Urfa, Batman, Siirt), A. reuteri'nin sadece K.Maraş'ta, Türkoğlu ve il merkezi civarında Osmaniye'nin Maraş' a yakın kesimlerinde, A. arsusianum'un ise Adana ve Hatay'da yayılış gösterdiği anlaşılmıştır. Toprakaltı kısmındaki kalınlaşmış yapının kök değil, rizom olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was carried out 2008-2009 years. Ankyropetalum Fenzl is a small genus having taxonomic problems and from family the pink. It is known unsufficiently in Turkish Flora. In this study, taxonomical and morphological, anatomical and palynological features of genus Ankyropetalum in Türkiye were studied. The thesis contains taxonomy, diagnosis, distrubution areas and habitat features of the species in genus Ankyropetalum of Türkiye. Taxa of the genus are distributed in South Eastern Anatolia Region in Türkiye. A. reuteri is only endemic species for Türkiye. A. arsusianum is growing in both Türkiye and Syria. A. gypsophiloides is a species which with widely distrubution areal acording to the other taxa. Anatomical and palynological features help a little to distinguish the species.