Türkiye'de doğal yayılış gösteren ankyropetalum fenzl (Caryophyllaceae) taksonları arasındaki akrabalık ilişkilerinin ISSR (Inter-simple sequence repeats) yöntemi ile belirlenmesi
Determination of phylogenetic relationships among the taxa of the genus ankyropetalum fenzl (Caryophyllaceae) from Turkey based on ISSR (Inter-simple sequence repeats) method
  1. Tez No: 467200
  2. Yazar: CENGİZ ATGÜDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ankyropetalum Fenzl cinsi Dünya'da dört (4) tür ile temsil edilirken, üç (3) tanesi ülkemizde bulunmaktadır. Bu çalışmada, ISSR primerleri kullanılarak Türkiye'de bulunan Ankyropetalum arsusianum, Ankyropetalum reuteri ve Ankyropetalum gypsophiloides taksalarının genetik çeşitliliği ve filogenetik ilişkileri analiz edilmiştir. Türlerin, DNA parmak izi analizi ISSR tekniğinde 48 primer kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Polimorfizm derecesi %83.68 olarak kaydedilmiştir. En fazla polimorfik primer 16 band üreten ve 11 polimorfik bantla sonuçlanan (GT)8YG motifli primerdir. Küme dendrogramında, benzerlik katsayıları 0.117 ile 0.351 aralığında olduğunu göstermiştir. Ankyropetalum gypsophiloides, bir küme ile temsil edilirken, Ankyropetalum arsusianum, ve Ankyropetalum reuteri ikinci küme ile temsil edilmektedir. Bu çalışma Türkiye'de yayılış gösteren Ankyropetalum türlerini genetik olarak karakterize etmekte ve ISSR analizlerinin, genetik çeşitlilik çalışılmasındaki önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Genus Ankyropetalum Fenzl is represented by four species in the world, three of which are distributed in Turkey. In this study, genetic diversity and phylogenetic relationships of the three taxa, Ankyropetalum arsusianum, Ankyropetalum reuteri and Ankyropetalum gypsophiloides from Turkey, were analyzed using ISSR primers. DNA fingerprinting analyses of the species were performed using 48 primers in ISSR technique. The polymorphism rate was recorded as 83.68%. The most polymorphic primer was (GT)8YG motif primer, which produced 16 bands, resulted 11 polymorphic bands. The cluster dendrogram shows that the similarity coefficients ranged from 0.117 to 0.351. A. gypsophiloides varieties represented one cluster whereas A. reuteri and A. arsusianum represented the second cluster. This study genetically characterized Ankyropetalum species that are distributed in Turkey and showed the importance of ISSR analyses to study genetic diversity.