Katkılı betonların aderans dayanımlarının incelenmesi
Investigation of steel-concrete bond of concretes with additives
- Tez No: 234176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Betonarmenin, betonla çeliğin beraber çalıştığı kompozit bir malzeme olduğu bilinmektedir. Beraber çalışma özelliğinin ancak çeliğin beton içerisinden sıyrılmaması halinde mümkün olacağı açıktır. Sıyrılmanın olmaması için iki malzeme arasında meydana gelen bağ kuvvetinin kalıcı olması gerekir. Deneylerle varlığı kanıtlanan bu bağ kuvvetine aderans denir. Aderans olayı betonarmenin en önemli ve faydalı özelliklerinden biridir. Aderans sayesinde iki malzemenin beraberce kullanılması ve birbirini tamamlaması mümkün olur. Bu çalışmada, mineral, kimyasal, fiber katkıların ilavesiyle beton-donatı arasındaki aderansın nasıl değiştiği incelenmiştir. Kullanılan katkılar, beton, donatı özelliklerinden bahsedilmiş ve aderansın önemi üzerinde durulmuştur. Aderans deneyleri 15 x 15 x 60 cm. lik boyutlardaki prizmatik numuneler içerisine gömülü olan 14mm (Ø14) çapındaki düz ve nervürlü, 18 mm. (Ø18) çapındaki nervürlü donatıların 28 günlük beton numuneler üzerinde pull-out deneyi yapılmasıyla belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bulanık mantık (Fuzzy Logic) ve veri madenciliği (Data Mining) yöntemleri ile modellenmiştir. Çalışma sonucunda, betonun basınç dayanımıyla birlikte aderans dayanımının da arttığı görülmüştür. Ayrıca, modelleme ile deneysel verilerin birbirine çok yakın olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that reinforced concrete is a composite material where the concrete and the rebar work together. It is obvious that this unity is possible only under condition when the rebar does not squirmed out of the concrete. In order to prevent the squirming out, the binding force between these materials should be lasting and consistent. By means of experiments as proven circumstances, this binding force is called as adherence. Adherence fact is one of the most important and useful characteristic of the reinforced concrete. Thanks to adherence for these materials it is possible to use them together and they can be integrated to each other. In this study, it is worked out and mentioned that how the adherence changes between the concrete and the rebar in case of adding mineral, chemical and fiber additives. It is referred to the used additives, features of concrete and the features of rebar and it is expressed the importance of the adherence. The adherence experiments have been determined by making the pull out experiments on 28 days concrete samples where 14 mm flat surface steel bars and 14 mm diameter rebars and 18 mm rebars are embedded on a prismatic concrete samples having dimensions of 15 x 15 x 60 cm. the obtained results have been evaluated and modeled by Fuzzy Logic Method and Data Mining methods. As a result of this study; it is observed that the compressive strength and the adherence of the reinforced concrete has increased. Besides it is obtained the modeling and the experimental values are very close to each other.