Kendinden termal elektrik kaynaklı mikroişlemci soğutma sistemi
Self thermally electric powered cooling system design for microprocessor
- Tez No: 234193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜÇÜKKÖMÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Termoelektrik bir modül olan Peltier Element ısı pompası olarak çalışabilir. Bu sebepten ısıtma ve soğutma için uygundur. Eğer modül doğru akım kaynağı ile beslenirse modülün sıcak yüzeyinden soğuk yüzeyine doğru bir ısı transferi olacaktır. Bunun tersine eğer modülün bir yüzeyi ısıya maruz kalırken diğer yüzeyi soğuk tutulabilirse yani her iki yüzey arası sıcaklık farkı yaratılabilirse, bu seferde terminallerinden doğru akim elde edilecektir. Yani modül iki yönlü (Reversible) çalışabilmektedir. Teknolojinin hızlı gelişimi neticesinde bilgisayarların kullanım alanı da artmaktadır. Bilgisayarların kullanım alanlarının artması ve günlük işlerin bilgisayarlar yardımıyla yapılıyor olması enerji tüketimini de artırmaktadır. Bu çalışmada bilgisayar kasası içerisinde bulunan malzemelerden elde edilen atık ısı kullanılarak enerji elde edilmesi ve bu enerjinin yine bilgisayar içinde soğutma sistemini besleyen enerji kaynağı olarak kullanılması hedeflenmiştir. Ayrıca dizüstü bilgisayarların mikroişlemci tasarımlarında geliştirilecek sistemin kullanılması ile atık ısılardan elde edilen enerjinin yine mikroişlemci soğutmasında kullanılması hedeflenmekte ve pillerinin daha uzun süre gitmesi, deşarj olma sürelerinin uzatılması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Peltier Element (PE) is a thermoelectric module that can work as a heatpump. For that reason Peltier Element is suitable for heating and cooling. If PE module works by direct current, it makes a heat transfer from warm side to cool side. While a side of module is having heat and if the other side protect from heat so if the heat difference can create, from the terminals of module can get the direct current. So module can work reversible. Computers using sectors are increasing by the fast developing technology. The energy is running out because the using sectors of computers are increasing and the daily works are making with the helps of computers. The energy production by using waste heat from the materials in computer case and the target focused to cooling system in the case of computer that is getting energy by the peltier element. Separetely the system that is using in the creating system of notebook processors and the batteries of notebooks can use energy longer and the time is for discharge can increase with peltier element module.