Elmalı kentsel sit alanında bulunan tescilli konutların günümüzdeki durumları koruma sorunları, değerlendirme önerileri
Present situations, conservation issues, evaluation suggestions of listed houses in Elmali urban site area
- Tez No: 234197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Koruma insanlık kadar eski bir kavramdır. Özelin, mahremin korunması ile başlayan süreç 20.yy.dan itibaren ülkemizde de tarihin korunması, geçmişin yaşatılması kaygılarıyla literatürdeki yerini almıştır.Tez kapsamında; tarihi çevreyi, koruma olgusunu kentsel siti ve sit alanlarında yaşanan zorlukları tanımlayarak, Elmalı Kentsel Sit alanında yaşanan tarihi inceleme olanağı bulunmuştur. Kentsel sit alanının mekânsal ve çevresel analizleri yapılmış, mevcut durum incelenmiş ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. 20.yy da en çok ele alınan konulardan sürdürülebilirlik olgusu içerisinde Elmalı Kentsel Sit alanında bulunan tescilli konutların yenilenmesi ve sağlıklaştırılmasına ilişkin tartışmalarda bulunulmuştur. Koruma amaçlı imar plan müdahale kararları ve sit alanında yapılabilinen müdahale kararları ışığında sağlıklaştırma önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conservation is a concept as old as humanity. Period has started with conservation of privacy and after 20th century it has appeared in literature worrying to conservation of history and keeping alive of past in our country.Include of this thesis, experienced history in Elmalı Urban Site Area has investigated by defining of historical environment, conservation fact, urban site and experienced difficulties in site areas. Location and environmental analyses of urban site areas has done, present situation has investigated and evaluations have been made. Discussion about renovating and strengthening of listed houses in Elmalı Site Area has been done inside of sustainability fact which is one of the most popular subject in 20th century. Strengthening suggestion has proposed by conservation aimed improvement plan interference decisions and interference decisions which could be made in site areas.