Lise öğrencilerinin meslek değerlerinin incelenmesi (Ankara İli Polatlı ilçesi liseleri örneği)
Investigating the occupational values of the high school students (the high schools case in polatli district Ankara Province)
  1. Tez No: 234213
  2. Yazar: RAMAZAN SERENBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin meslek değerlerinin okul türü,cinsiyet ve sınıf düzeylerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir.Çalışma, Polatlı Anadolu Lisesi, Polatlı Endüstri Meslek Lisesi, PolatlıLisesi ve Polatlı Kız Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 600 öğrenci üzerindeyapılmıştır. Örneklem grubuna, Kendini Değerlendirme Envanterinin ?Değerler?Alt Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde işlemler SPSS 13.0 paketprogramı yardımı ile yapılmıştır. Araştırmanın amacı ve bu amaç çerçevesindeşekillenen alt sorulara cevap aranırken, ilişkisiz örneklemler için iki boyutluvaryans analizi, çoklu karşılaştırma testlerinde TUKEY HSD testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulardan elde edilen sonuçlar göre; AnadoluLisesi öğrencilerinin değişiklik meslek değerine, endüstri meslek lisesiöğrencileri yeteneğini kullanma, yarışma ve düzenli yaşam meslek değerlerine;genel lise öğrencileri yeteneğini kullanma, yarışma, işbirliği, değişiklik ve düzenliyaşam meslek değerlerine; kız meslek lisesi öğrencileri yeteneğini kullanma,işbirliği ve düzenli yaşam meslek değerlerine önem verdikleri bulunmuştur. Kızöğrenciler yeteneğini kullanma, yaratıcılık, işbirliği, liderlik, değişiklik ve düzenliyaşam meslek değerlerine, erkek öğrencilerin ise kazanç meslek değerineönem verdikleri saptanmıştır. 9. sınıf öğrencilerinin yeteneğini kullanma,yarışma, işbirliği ve düzenli yaşam meslek değerlerine önem verdikleri, 11. sınıföğrencilerinin ise kazanç meslek değerine önem verdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze whether the occupationalvalues of high school students differ or not according to their school types,gender and grades.This study has been implemented on 600 students from Polatlı AnatolianHigh School, Polatlı Vocational High School, Polatlı High School and PolatlıVocational High School For Girls. Values Sub-Scale of Self ? Evaluationİnventory has been applied to the sampling group. The data has been analyzedby the SPSS 13.0 packet program. While searching for responses to thepurpose of the research and the sub-questions shaped within the framework ofthis purpose, Two ? Way Anova For İndependent Samples and TUKEY HSDfor Post Hoc Multiple Comparisons have been used.The findings obtained from the research are following; İt has been foundthat Anatolian High School students give importance to occupational values ofmodification, Vocational High School students to occupational values of usingtheir talents, competition and regular life, General High School students tooccupational values of using their talents, competition, cooperation, modificationand regular life, Vocational High School for Girls students to occupationalvalues of using their talents, cooperation and regular life. İt has been found thatFemale students give importance to occupational values of using their talents,creativity, cooperation, leadership, modification and regular life , on the otherhand, male students give importance to occupational values of earnings. İt hasbeen found that 9th grade students importance to occupational values of usingtheir talents, competition, cooperation and regular life; on the other hand, 11thgrade students give importance to occupational values of earnings.