Beliren yetişkinlikte kültürel etkinliklere katılım
The participation to the cultural activities in emerging adulthood
- Tez No: 234212
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Arnett tarafından öne sürülen beliren yetişkinlik dönemininkeşfetme, kendine odaklanma, bağımsızlık ve olasılıklar gibi özelliklerineodaklanarak, bu dönemin üniversite öğrencileri arasında yaşanmasına ilişkinanlayış kazanmak amaçlanmıştır. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin önemverdikleri yetişkinlik ölçütlerinin ortaya konulmasına çalışılmıştır. Buna ekolarak, üniversite öğrencilerinin katıldıkları etkinlikler açısından belirenyetişkinlik yaklaşımı incelenmiştir. Araştırma grubunu Ankara Üniversitesi'ndelisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören 18?30 yaş arası 650 öğrencioluşturmuştur. Verileri toplamak için Yaşam Görüşü Ölçeği, KültürelEtkinliklere Katılım Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilenveriler SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde tekyönlü varyans analizi, t testi, frekans, yüzde ve kay-kare kullanılmıştır. Buçalışmadan elde edilen bulgular, Ankara Üniversitesinde öğrenim gören 18?24yaş arasında bulunan bireylerin beliren yetişkinlik döneminde olduğuna işaretetmektedir. Türkiye'nin gelişmiş kentsel bölgelerinde yaşanan belirenyetişkinlik dönemi, Batı ülkelerinde yaşanan beliren yetişkinlik dönemiyle pekçok yönden benzerlik göstermektedir. Bununla birlikte, bu bölgelerdeüniversite öğrencilerinin önem verdikleri yetişkinlik ölçütlerinin Batıülkelerindeki akranlarına göre farklılık göstermesi, beliren yetişkinlikdöneminin kültürden etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, beliren yetişkinlikdönemindeki üniversite öğrencilerinin pek çok etkinliğe katılma durumlarınagöre beliren yetişkinlik puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak,beliren yetişkinlerin katıldıkları eğlence odaklı sosyal etkinliklerin belirenyetişkinliğin kendine odaklanma, deneyimleme ve pek çok alanda bağımsızlıközellikleriyle uyumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to gain an understanding of experiencingemerging adulthood, which was proposed by Arnett, among universitystudents by emphasizing its features such as exploration, focusing on the self,independence and possibilities. Besides, perceived adulthood criteria ofuniversity students are researched. In addition, it is aimed to investigateemerging adulthood in terms of the activities that university students attend.The study group consists of 650 students studying at undergraduate andgraduate programmes of Ankara University between the ages 18-30. To gatherthe data, The Views of Life Survey, the Cultural Activities Participation Formand Personal Knowledge Form were used. The data obtained were analyzed byusing SPSS software. In the analysis of data, One-Way Anova, t test,frequencies, percentages and chi-square analysis were used. The findingsobtained from this study seem to show that individuals between 18-24 agesare in emerging adulthood period. Emerging adulthood in developed urbanareas in Turkey shows similarities with Western countries in many ways.However, the differences between perceived adulthood criteria for theuniversity students living in developed urban areas in Turkey and those inWestern countries show that culture has an important effect on emergingadulthood period. In addition, no significant difference among the meanscores with respect to emerging adults? participation in most of the activitieswas observed. However, it was found that emerging adults? participation in thefun-centered social activities are in consistent with the features such asfocusing on the self, experimentation and independence of emergingadulthood period.